Yngel for alle pengene. ;)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Østergaard86 — 11. maj 2011, 20:59

Der er godt nok gået forår i luften hos vores fisk! For cirka to uger siden fødte vores ene guppy 23 unger. Og nu har vores ene sommerfuglecichlidepar netop forøget deres lille familie med omkring 200-300 æg, som de vogter flot over. Desuden har kampfiskehannen i vores tredje akvarium lavet en flot, tyk skumrede, som vi er lidt spændte på...
Nu vil vi gerne for det første gerne vide, hvor mange unger vi kan regne med der bliver ud af de ca 200-300 sommerfuglecichlideæg, der er lagt, og derudover vide, hvornår ungerne skal flyttes over i et andet akvarium?

Vi er interesserede i at lade naturen gå sin gang og lade forældre være forældre, men på et tidspunkt er der jo ikke plads nok i vores 200 L akvarium, der indeholder
- 4 maller
- 5 rejer
- 2 perlegurami
- 3 kampfisk (ikke ham med skumreden)
- 2 sommerfuglecichlider ud over forældreparret

mobe31 — 11. maj 2011, 22:01

i skal ikke regne med at sommerfuglecichlidernes æg bliver til noget de første mange gange de lægger æg. forældrene har det nemlig med at æde deres egne æg de første mange gange de lægger æg, det kan være p.g.a. stress (stress kan forårsages af andre fisk i akvariet, i kunne som alternativ sætte dem i et akvarie for sig selv) eller simpel uerfarenhed ( øvelse gør mester). en anden vigtig faktor der spiller ind er vandets hårdhed, det kan være svært at få sommerfuglecichlideæg til at klække i alm. hårdt ledningsvand.
det bedste er, at give dem blødt vand (evt. regnvand), men dermed er det ikke sagt at det ikke kan lade sig gøre, der er mindst èn bruger her på siden der har haft held med at opdrætte sommerfuglecichlider i alm. hanevand, men det er vist mere undtagelsen end reglen.
jeg er ked af hvis jeg har ødelagt jeres gode humør, men sommerfuglecichlider er ikke de nemmeste fisk at opdrætte:)

SoftPoint — 11. maj 2011, 23:00

Du kan evt. også prøve med flydende foder(ikke flydende PÅ vand overfladen, som flage foder, men)foder i VÆSKE form. der findes flere forskellige tyber af den slags, både til ungefødene, og til æglæggende fisk. Og det foder virker jo også til de andre unger som jeg håber at du får.

Østergaard86 — 12. maj 2011, 14:46

Til vores store ærgrelse stod vi tidligt i morges op til, at samtlige cichlideæg var forsvundet. Desværre lyder det som om, at det er meget normalt, men alligevel er vi lidt skuffede, for forældrene havde sådan passet på dem og flyttet på de mest sårbare æg hele dagen i går. At bruge regnvand er at samle regnvand at skifte med frem for vandhanevand eller?
Vil det ikke være synd at flytte cichlideparret fra deres vante omgivelser, bare fordi vi ønsker, de skal føre deres art videre?

En positiv nyhed er dog, at en af vores guppyer har født. Det er tredje hold unger derfra i løbet af en måneds tid cirka..

Mange tak for jeres svar i øvrigt 🙂

joachimholm — 12. maj 2011, 15:26

vil man kunne flytte cichlideægene i et nano akvarie, med rent regnvand?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.