Der var én, der var to.....

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MKBaun — 8. maj 2011, 21:27

....der var tre og vupti der var hele fire skuffer hos Mbuna'erne i dag.
Den første som har haft skuffe en uges tid:

Golden spec.
Så i går så jeg en til:

Jeg er blevet fortalt herinde det er en Kingsizei. Men ret mig gerne.
Og så var der sørme hele to skuffer i dag:

Salousi mamma. Flot da der kun er én han og hun.
Og sidst men ikke mindst er der en skuffe på en Maingano. Billede får i ikke da den ikke lige gad stå model. De er også så hulens hurtige de blå lyn.

Men er selv ret imponeret for det er et akvarie vi købte med fisk for knap 2 måneder siden. I starten døjede vi meget med brune alger og for en uge siden fandt vi vores store Esthera han død. Med mistanke om sot da han de sidste 2 dage havde trukket sig tilbage og ikke spiste, fik akvariet en gang Aqua-furan i søndags. Ingen andre har virket syge, men i håb om at få det bekæmpet i tide.
Men en spændt ventende fiske-mormor er jeg nu. Der er sikkert (og forhåbentlig) en del som bliver til mad, men det bliver da sjovt at se om et par stykker kan vokse sig store.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.