Oplysninger om min malle
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
montrey — 5. maj 2011, 17:11
Jeg faldt over dette herinde: Ancistrus sp. - "Almindelig ancistrus, Xenocara" - er det sådan en, og hvad kalder man den i daglig tale? Ancistrus sp? Xenocara? 🙂 Eller er det en anden? Jeg har de to i mit lille akvarie på blot 54liter, er det ikke noget med, at fiskene vokser efter deres omgivelser eller er det en røver?
Altså, hvor store kan de blive deri? Har fået afvide at de kan blive op til 15cm, men også i et 54liters? 🙂
Hvordan ved jeg om det er en hun eller han? Kan det først ses når de bliver større - om de får det såkaldte "skæg"?
Venlig hilsen Kristoffer
Bølle Bob — 5. maj 2011, 17:28
montrey — 5. maj 2011, 17:46
Er dette en han med ortodonter eller er det en anden uspecifiteret race? Billedet hedder nemlig "Ancistrus_dolichopterus_6" da jeg gemte det, så er det en anden slags, eller er det den samme som min? Jeg tænker på, om det er sådan min(e) kommer til at se ud, hvis de er hanner. 🙂
(billede fjernet) må man så linke til den side, hvor billedet er på eller må man heller ikke det? 🙂
Bølle Bob — 5. maj 2011, 17:49
PS. Hvis det ikke er dit eget billede, må du hellere slette det. Ellers giver det bare skælud *skeptisk*
montrey — 5. maj 2011, 17:55
Okay, så må jeg vente og se, om mine får disse ortodonter eller ej.
Ved du egentlig hvornår de ca. begynder at kunne ses tydeligt? Lige nu er den ene malle 3,3cm og jeg må indrømme at være ret spændt på at finde ud af deres køn. 🙂
jery — 5. maj 2011, 18:04
jery — 5. maj 2011, 18:06
#2: nej, det korrekte navn må være Ancistrus sp.
#3: hvis du ikke har specifik tilladelse til at bruge billedet, bedes du redigere dit indlæg og fjerne billedet. Og ja, du må altid gerne linke, men det vil da være en fordel at tage et billede af dine egne maller.
montrey — 5. maj 2011, 18:22
#2: nej, det korrekte navn må være Ancistrus sp.
#3: hvis du ikke har specifik tilladelse til at bruge billedet, bedes du redigere dit indlæg og fjerne billedet. Og ja, du må altid gerne linke, men det vil da være en fordel at tage et billede af dine egne maller.[/citat]
Det første billede er skam af min egen malle. Kan du svare på hvornår odontoderne bliver tilpas store nok, til at kunne afgøre kønnet? Det kunne jo være 2 hunner jeg har. 🙂 Jeg tænker på hvor store mallerne ca. er, når der ingen tvivl om kønnet er. Er der lang vej endnu når de blot er de ca. 3,3cm?
jery — 5. maj 2011, 18:28
3,3 cm er meget småt. Jeg kan ikke umiddelbart huske, hvornår de er store nok til at se kønsforskel. Prøv en søgning i forum.
montrey — 5. maj 2011, 19:21
jacob — 5. maj 2011, 22:12
buller42 — 5. maj 2011, 23:12
Alm Ancistrus sp kan du se kønnet på når de er ca 5-6 cm.
montrey — 7. maj 2011, 11:00
montrey — 28. maj 2011, 10:48
Er dette billede en hun? Størrelse ca. 6 cm:
Er dette billede en han? Størrelse ca. 5 cm:
De er ikke så store endnu, men kan i allerede bestemme køn? 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.