pelodiscus sinensis

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Henrikorg1 — 13. april 2011, 13:55

Så fik jeg endelig hentet 2 af disse lidt anderledes badedyr,de går pt i en lille 60 l mens jeg får opbygget den 900 l exoterrarie jeg har stående til dem,de kommer nok til at gå sammen med toxotes blythii og florida flodhummer hun men forslag til andre dyr er velkomne.





De er ca 5 cm skjoldlængde nu men bliver en del stører med tiden,de er ekstremt nysgerige og aktive men også en anelse sky men det er allerede blevet bedre siden weekenden hvor jeg hentede dem.
Har også haft dem oppe i hånden flere gange i forsøg på at gøre dem håndtamme og menneske vante,om ikke andet så vende dem til mig selv for dem jeg havde for mange år siden fik jeg som halv store og de lod aldrig en chance gå fra sig for at lige nappe mig lidt og det vil jeg gerne prøve at undgå den her gang 😛

emil_4600 — 13. april 2011, 15:54

er det en slags pilskade? *doh*

Henrikorg1 — 13. april 2011, 16:01

ja en kinesisk blødskjoldskilpadde eller kinesisk langhalset blødskjolds skilpadde alt efter hvor man søger på den,de er indkøbt ved akvarieudstyr.dk så regner med at der er styr på det for de er åbenbart røget på cites 1 den røde liste over truede dyrearter siden jeg havde dem sidst 🙁
Det er en skam for de er en del mere interresante en almindelige skildpadder og meget mere aktive og nysgerrige.

emil_4600 — 13. april 2011, 16:03

okey cool .. ja sikken skam

zooman — 13. april 2011, 16:11

sikkert en skam at de er kommet på cites 1 liste
de er ellers nogle seje blødskjold skildepadder
men man kan heldigvis købe opdrættet blødskjold
har selv haft nogle meget store tidligere
hvis jeg var dig ville jeg ikke sætte dem samme med toxotes blythii og florida flodhummer
for når blødskjold blir store nok ville de med glæde slagte dem og spise dem 😛
har oftet overvejet at skaffe nogle albino blødskjold hjem på et tidspunkt

Matt2609 — 13. april 2011, 16:23

Fedt at du fik dem, bliver rigtig spændende at følge med i. Tillykke med dem 😉

Henrikorg1 — 13. april 2011, 16:23

Jeg havde nogle for en del år siden som var ca 15-20 cm i skjoldlængde men de voksede utroligt langsomt så jeg troede godt de nye små kunne gå med skyttefiskene og hummeren indtil de blev stører.
Men ja jeg ved godt de bliver nogle små banditter med tiden,sidst jeg havde dem gik de med tigerstribet spademalle ca 50 cm og klovnknivfisk også ca 50 cm + nogle store cichlider og maller hvor det gik fint nok sålænge de alle fik nok foder.
Har også overvejet om jeg ikke skal have 2 mere for at prøve og få dem til at yngle så de kan blive ved med at være tilgængelige for os nørder.

Zooman har du nogle links til pleje pasning og opdræt af den slags dyr for det har været lidt begrænset hvad jeg har kunne finde om dem indtil videre.

Mat 2609 tak skal du have,der kommer flere billeder og beskrivelse han ad vejen.

zooman — 13. april 2011, 16:57

har selv ikke kunne finde nogle gode links om dem
syntes nu de vokser hurtigt på de første par år derefter går det langsommere
men dog skal du senere når de blir større holde dem hver for sig
da de kan være utroligt aggressive over for hinanden
som små kan man nemt holde dem samme med store fisk osv men på et tidspunkt ville denappe efter finner
og til sidst kunne dræbe fiskene og spise dem

dem jeg havde tidligere var hunner de smed æg hver år
men manglede dog en han det var ikke nemt at finde en

de skal passe på samme måde som alle andre skildepadder
hvor de skal have en land del hvor de kan grave æg ned

i kina opdrætter de millioner af dem læste en sted hvor der stod de sælger omkring 91 millioner om året
det for vildt hi jo klart de spiser dem jo det typisk kina folk spiser alt

Henrikorg1 — 13. april 2011, 17:54

Ja de kinesere stopper en del skumle ting i munden ;-)
Jeg har også læst det med de 91 mill spise padder,læser man det hele skrive de at det kun er fra de registrede farme og der skulle være lige så mange uregistrede farme så de får skovlet nogle skildpadder i sig dernede:D

De sidste var jo de 15-20 cm da jeg fik dem og fra den størrelse voksede de ikke så hurtig syntes jeg,man de tog da også en tur med fiskene fra tid til anden men fiskene temperament og størrelse gjorde at de hurtigt gik hver til sit igen,de havde også forskellige krav og yndlings område i akvariet så der kunne gå måneder imellem deres ture.

De 2 jeg har nu er glade for hinanden og deler uden problemer foder og soler sig også gerne sammen ovenpå kork øen hvor de ligger ovenpå hinanden selvom der er plads nok til 25 padder på kork øen uden de rører hinanden.

Er ved at lave bord til exo terariet så de kan få noget mere land plads og flere liter vand ,for som de æder nu kan vandet og den lille pumpe ikke rigtig følge med og jeg skifter 25 % ved dem hver dag for at holde vand værdier rimelige gode så de kan have nogle ordentlige forhold og leve under.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.