hvor mange har oplevet det??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ziptrille — 21. marts 2011, 22:20

kom hjem med fisk fra min fiskepusher, satte den ene i fødekasse for hun så temmelig tyk ud, kom i ca kl 19.30, da jeg så kikkede efter en times tid efter, var der kommet 2 unger, de plejer da eller ikke at føde når de er stresset, og det er jo et stress moment at skifte hjem... 😎

bulles — 21. marts 2011, 22:31

jeg har prøvet og komme hjem med 2 sværdrager mener jeg det var?😉 og i bunden af posen var der massere af unger hvilken fisk snakker du om?

ziptrille — 21. marts 2011, 22:41

😀 orange sværdrage hun, men må sige man har fået noget for pengene 😀

Steffen J — 21. marts 2011, 23:24

en skam det ikke var en zebra malle til 1200kr 😀
- det kan nemt ske... afleverede en gang en pose guppyer til min fiskepusher, de lagde 500+ unger i posen kort tid efter jeg var taget afsted igen 🙂

Bruger #481091 — 22. marts 2011, 06:48

Stres kan også virke den modsatte vej, så fisken føder, det er en balancegang mellem at stoppe en fødsel, skabe en for tidlig fødsel, eller helt sætte den i stå, og hunnen måske dør af ikke at kunne komme af med sine unger grundet stres.

Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium

ziptrille — 22. marts 2011, 09:50

ja fandt jeg så ud af, var 8 døde unger 2 af dem var der kun hoved på, men fik dog 26 levende... og moderen har det helt fint 🙂

ziptrille — 22. marts 2011, 09:51

#4 jahh ku være man skulle avle lidt på dem også 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.