Hjælp til at finde det rette lys søges

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mnicolaisen — 4. marts 2011, 18:04

Hej! :-)

Jeg har startet et 60l "planteakvarie" op med følgende fisk:
Kampfisk han
4 platy
1 (yngel - 2 cm) sejlfinne molly
2 dværgguramier
2 gule dværgcichlider
2 sommerfuglecichlider
1 xenocare
1 l144

Af planter har jeg blandt andet:
Lobelia
Vandpest
Pogostemon
Hemianthus
2 x rotala (røde underblade)
Alternanthera "pink" (røde underblade)
Bacopa sp.

Der er flere, jeg ikke kan navnene på, men se billedet nedenfor..

Mit store spørgsmål er hvilket lys jeg bør køre med. Det er en stor videnskab, der er svær at finde rundt i og har altså trods flere forsøg ikke rigtig kunne læse mig frem til det.
Lige nu har jeg T8 15W.



Forslag til et specifikt rør ville være super godt! :-)

Melissa — 4. marts 2011, 18:39

Det er et flot akvarium du har dig, og mere lys ville kun være bedre for det.
Lige et hurtigt råd, den rod med javabregne du har i højre side, ta' den længere ned, javabregnen har ikke brug for så meget lys og vil næsten trives bedre længere nede i akvariet.

Det rør der er i armaturet nu er ganske udmærket til planter. Et bedre rør vil dog være et rør med farvekoden 827, som du kan få hos din elektriker.

Det bedste du kan gøre er at montere endnu et rør af samme størrelse i armaturet, der er nogle guides herinde der kan hjælpe dig godt på vej. Det vil være en synd hvis dine nuværende planter gik hen og døde, for det ser rigtig flot ud som det er nu 🙂

Ullits — 6. marts 2011, 15:16

de røde planter kræver normalt en hel del lys, altså flere rør og de 15 watt vil helt klart være alt for lidt..
Der er en del artikler om lys på min hjemmeside, som du kan komme til her http://www.akvariegødning.dk

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.