2 meter stuebalje

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #642531 — 28. februar 2011, 22:15

Det er med blandet indhold men fungere udemærket

Bruger #642531 — 28. februar 2011, 22:17

prøver lige igen...

UllaM — 1. marts 2011, 08:50

Lækkert, det næste jeg ønsker mig, er også minimum et 2 m akvarie, det ser godt ud.

hanse — 1. marts 2011, 11:55

Bare nysgerrig 🙂

Hvor mange liter er det på ?

Bruger #642531 — 1. marts 2011, 20:13

Akvariet er et 660L. 2M * 55cm dybt * 60cm højt.

bemærk også de 2 nye beboer i højre side. de er ca 20cm!

UllaM — 2. marts 2011, 09:06

Ja, sådan et par jeg også gående, men de er lige knap 20 cm endnu.

hanse — 2. marts 2011, 10:03

Hvilke fisk er det ?

Esquire7 — 2. marts 2011, 12:14

Det ser knaldgodt ud Rune; jeg er næsten ikke misundelig! 😉

UllaM — 2. marts 2011, 16:23

#7 De store mørkerøde?? de hedder smaragdcichlider på dansk, og et eller andet med temporalis på latin,😀

KimJ — 3. marts 2011, 00:38

Jeg er så en af dem der ikke synes at et akvarium automatisk er fedt, bare fordi det er stort*skeptisk*

I mine øjne ser det meget tilfældigt ud hvad der er endt i baljen (her taler vi dekoration, ikke fisk, selv om det samme kunne siges om dem). Der er ingen sammenhæng mellem de enkelte dekorationsgenstande, og heller ingen gennemgående linje i placeringen, hvilket efterlader et indtryk af byggeplads i stedet for et stykke natur. At der mangler en eller anden form for baggrund, og at teknikken er meget synlig hjælper heller ikke på sagen...

Jeg ville se at få erstattet de forskellige rariteter (kunstige kranier, unaturligt udseende huler) med nogle natursten (eller gode efterligninger, de findes!) som fremtræder nogenlunde ens, hvilket er det mest normale i de fleste biotoper, evt. kombineret med et par store trærødder. Det kan sagtens anbringes så det skjuler teknikken, og samtidig danner nogle linjer gennem akvariet som leder øjet lettere gennem opsætningen. En enkelt baggrund kunne bare være et stykke karton som anbringes så tæt på bagruden, at Du slipper for at se på det overbelyste område på væggen bag akvariet.

Park — 3. marts 2011, 00:54

Ja og det er en mega øjebæ for mit vedkommende, at du har en kæmpe echinodorus plantet lige i midten af akvariet!!! 🙁 Det stjæler al fokus fra resten!

Prøv at læse nogle af disse artikler og få lidt inspiration til indretning:
- http://www.akvarieplanter.dk/lidt-om-aquascaping
- http://www.akvarieplanter.dk/iwagumi-aquascaping

Bruger #642531 — 3. marts 2011, 19:32

Nu skal det lige siges at det et stue akvarie dvs alle i familien skal syntes det er sjovt også børnene :-)
- Det med pap baggrunden kan jeg prøve for det er rigtigt oven lyset skaber en lys streg på væggen.
- Jeg syntes egentlig at de kunstige klippe huler ser utrolige sten agtige ud men det er jo smag og behag.
- mht placeringen af de store planter, hvor ville i flytte dem hen?

Nat1987 — 3. marts 2011, 20:06

Jeg syntes det ser knald godt ud og dejlig roligt at kigge på, må være super lækkert at ligge og stresse af foran

KimJ — 4. marts 2011, 09:13

#12
Det kan jo godt være underholdende, selv om det er pænt. Hvis Du synes at de omtalte huler ser godt ud, er du jo ikke alene, da de er meget populære, men så ville det være en god ide at anvende sten der ligner dem til resten af dekorationen, så det ikke bliver så rodet at se på, og desuden tænke lidt over at få det hele til at "hænge sammen", så det hele ikke ser ud som om at det er noget der er blevet lagt/stillet tilfældigt.

Planten kunne med fordel rykkes ud mod venstre, så den står ca. 1/3 fra venstre endevæg. Det er en ældgammel "regel" ved billedkomposition (et akvarium er jo i bund og grund et billede med bevægelse i) at man inddeler billedfladen i tredjedele, både lodret og vandret, og placerer fremtrædende objekter langs disse linjer. Man skal selvfølgelig ikke være mere bundet af den slags, end at der er plads til variationer, men som Park skriver, er en placering af et så fremtrædende stykke dekoration lige i midten af billedet, ikke heldig.

Du kan iøvrigt godt klippe skudene fra de to Echinodorus af og plante dem for sig selv, eller bare tynge skænglerne ned, så de små planter selv kan sætte sig fast i bunden.

Bruger #642531 — 5. marts 2011, 19:51

Jeg har købt hulerne brugt - kan i se hvad det er for nogle - det ville være rart at vide hvis man evt skulle udvidde samlingen

Park — 5. marts 2011, 23:47

Det ligner Prestige huler

Bruger #642531 — 6. marts 2011, 19:32

yes - der var hit ved ciclide centéret :-) men jeg mås vist spare sammen hvis jeg skal have råd til en bagrund på 2m (2500,-). det bliver nok svært at finde sådan en brugt for hvem vil undvære sin baggrund :-/

hanse — 7. marts 2011, 07:02

Du kunne lave en billig baggrund af nogle ark sort katon/pap, som du så sætter sammen med tape på bagsiden af arkene.

nyberg — 7. marts 2011, 11:47

Enig, en sort baggrund vil gøre underværker. Den vil give meget mere dybde i akvariet. Den kan laves for under en 50'er. Det kan måske være svært at finde et stykke karton, der er to meter langt. Men med lidt omhyggelighed kommer man næppe til at se sammenføjningerne, hvis der anvendes mindre stykker (A2-format), som kan købes hos enhver bog- og papirhandler. Tip! Læg stykkerne side om side helt ind til hinanden. Lave et par cm. brede strimler, der kan dække sammenføjningen. Alternativt lad blot stykkerne overlappe en smule. Sørg for kun at tape på den side, der skal vende væk fra akvariet. Baggrunden skal monteres/fæstnes helt ind til glasset, så der ikke slipper falsk lys ned og laver uheldige refleksioner

Sammensætningen af fisk ville jeg også tage op til overvejelse. i dit tilfælde ville nok erstatte de afrikanske af slagsen med nogle sydamerikanske cichlider af en eller anden art.

Harti — 7. marts 2011, 16:59

køb bare en billig baggrund ?

Syntes dit akvarie kunnet være udnyttet bedre. Jeg kan ikke rigtig lide det. Heller ikke når der er fisk så store.

Fiskene er da fra vidt forkellige områder, sydamerika v tanganyika

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.