Asien akvarie med sort makropode

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

holmersheiken — 27. februar 2011, 14:52

Hejsa

Hvis jeg skal lave en biotop med asien tema, hvor sort makropode skal indgå, hvad ville i så forslå af fisk og planter?
Akvariet er et hjørne på ca 250L

H

NDR — 28. februar 2011, 16:54

Valisneria, javabregner...og da de tager noget lys...så ville cryptocoryner være fint...muligvis er nogle af disse planter ikke asiatiske..det har jeg aldrig nogensinde sat mig ind i hvor planterne kommer fra...fiskene er også ligeglade...det vigtigste er at akvariet kommer til at fungere...og der vil disse planter være et godt valg. Trærødder og selvfølgelig de obligatoriske flydeplanter.

Af fisk, hvor den sorte makropode er førstepriotet...jeg går ud fra du mener Makropodus spechti...der tror jeg du skal holde dig over i den samme genre...dvs. labyrintfisk. En stærk gurami, som f.eks Trichogaster trichopterus ( blå gurami ) ville være et fint valg.. Men akvariet skal være godt beplantet.. så en trio af hver slags af disse 2 arter ville være et fint valg.

holmersheiken — 28. februar 2011, 17:20

Hej NDR

Tak for svaret, og ja det er Makropodus spechti jeg mener;)
Hvordan ved man om det er en stærk gurami? er det størelsen, adfærd eller hva?

H

birkesholm — 28. februar 2011, 18:41

jeg er ved at lave en Asiatisk biotop

alle de her planter har jeg selv og de er fra asien

Taxiphyllum barbieri (javamos), Microsorium windelov (Javabregner), Microsorium pteropus (Javafern), Microsorum pteropus Narrow, Pogostemon helferi, Limnophila sessiliflora, Tiger Vallisneria (Vallisneria spiralis Tiger), Hygrophila corymbosa siamensis, Cryptocoryne becketti

det sidste jeg mangler på plante siden er at få skiftet Pistia stratiotes (muslingeblomst) ud med en eller flere flydeplanter fra asien og det bliver nogle af dem her sammen med nogle flere bundplanter

flydeplante Riccia fluitans Hele verden
Ceratopteris Thalictroides Sydøstasien, Nordaustralien
Limnophila Sessiliflora Sydøstasien
Microsorum Pteropus Asien
flydeplante salvina natans asien
flydeplante Hydroryza aristata asien

NDR — 28. februar 2011, 19:29

#3 Jeg mener at den blå er en stærk art som vil passe godt ind iforhold til akvariets størrelse, og hvis spechti hannen bliver lidt egen...så skal de blå nok kunne styre ham, i modsætning til de mindre arter som honninggurami og dværggurami. Køb dem ikke for små, da jeg nogengange har set noget skravl i butikkerne.

holmersheiken — 28. februar 2011, 22:49

NDR, mange tak for forklaringen. Så vil jeg da arbejde videre med planerne 😉

Birkesholm, tak for din liste med planter, den vil jeg studere lidt mere og se om der skal så man forskellige planter i eller jeg "bare" vælger få, men mange planter.

/H

holmersheiken — 1. marts 2011, 17:17

Jeg glemte lige noget.

Hvad med bundfisk, hvad er der af muligheder her ?

/H

NDR — 1. marts 2011, 22:02

Jeg er på bar bund pt. når vi snakker om asiatiske arter...men hvis det var sydamerikanske, så var det nemt. Men når du har besluttet dig for asiatisk, så synes jeg du skal holde ved..Så bundfiskene, dem må vi lige undersøge lidt om..Det bliver iøvrigt spændende at få det færdige resultat og se..og Birkesholm har styr på planterne...alletiders.🙂

birkesholm — 2. marts 2011, 06:26

jeg har Zebra smerling / Zebra botia http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11034

NDR — 2. marts 2011, 11:19

#9 En superide med sådan nogle...en flot fisk, kunne klæ pytten sammen med spectien.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.