Hjælp til pasning af cichlider!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Carsten_1984 — 25. februar 2011, 13:54

Kære fiskevenner!

Jeg har et problem med mit 720 liters akvarie! Akvariet er blevet utæt i siliconen så det skal tømmes og renoveres!

Jeg vil selvfølgelig helst beholde mine fisk, så derfor efterspørger jeg en der kan passe dem eller hjælp til hvad jeg evt. kunne gøre mens jeg renoverer det!

Det er disse fisk det drejer sig om!

Copadichromis borleyi Kadango - han+hun 20-15 cm
Nimbochromis venustus - 2 stk 10 cm
Sciaenochromis fryeri - han+hun 15-12 cm
Protomelas taeniolatus Namalenje Island - han+hun 15-10 cm
Aulonocara baenschi - han+hun ca 10 cm

Som i kan se er fiskene af en hvis størelse og derfor skal det nok være et større akvarie eller flere!

Som udgangspunkt forventer jeg at få fiskene passet gratis men kan også give lidt for det hvis det er det der skal til!

I er velkommen till at ringe eller sms'e på 60 22 14 49

Kan evt sende billder hvis nødvendigt!

Håber der er en der kan hjælpe mig!

På forhånd tak

Mvh Carsten Rasmussen

Kiwa — 25. februar 2011, 14:23

Hvor længe påtænker du, at din renovering vil vare?
Mvh
Yvonne

Carsten_1984 — 25. februar 2011, 16:20

Hej Yvonne

Det vil tage mig ca 5 dage at få renoveret og startet det op igen!

Kiwa — 25. februar 2011, 17:03

Er det akut - hvor meget kommer der ud?

Hvad har du af filter? Spand eller baggrundsfilter?

Spørgsmålet er hvor akut det er, og om det, når du ikke regner med, at det tager længere tid, er værd at transportere/flytte fiskene i forhold til, at have dem gående i en regnvandtønde med dit eget vand og evt. spandpumpe på.

Vi har en 200 L regnvandstønde du kunne låne (den er ren - bruges når vi skifter vand i saltvandsakvariet.)

Alternativt har vi et kørende 720 L der skal nedlægges søndag aften (skal have afleveret nogle fisk søndag eftermiddag) Kunne godt holde det kørende, hvis det ikke er længere tid der er tale om, men det kan så først blive søndag aften de kan komme i.

Men som sagt vil jeg mene, at det ville være bedre/mindre stressende for fiskene hvis du smider dem i en tønde med en del af det vand de går i nu, og lidt frisk tilsat. Det vigtigste er, at vandet bliver iltet ordentligt samt at temperaturen holdes nogenlunde konstant som de er vant til. Fodring udelades helt. Det burde de kunne klare, når det ikke er længere tid der er tale om. Har diverse powerheds liggende der også kan påmonteres filtersvamp, du kunne låne hvis det er.

Mvh
Yvonne

Carsten_1984 — 25. februar 2011, 18:04

Hej Yvonne

Først og fremmest Tusind tak for interessen!

Det er en unimati bagrund med bagrundsfilter, og det skal selvfølgelig også ud så jeg kan lave nye silicone kanter!

Jeg har lidt dårlige erfaringer med at have fisk i andet end et akvarie i længere tid og foretrækker derfor at de skal passes i akvarie, og vil meget gerne betale for det!

Jeg skal vige høre hvor du fra du er meget velkommen til at ringe eller skrive dit nummer så vi kan snakke nærmere!

Tak igen mvh Carsten

Kiwa — 25. februar 2011, 19:02

Sender dig en PB senere, skal have noget at spise.

Der skal ikke betales. Vi er her for at hjælpe hinanden, og vi har tilfældigvis muligheden. Der er ikke langt fra Hørsholm og hertil hvor vi bor.

Mvh
Yvonne

F-Skov — 25. februar 2011, 19:49

For pokker hvor er det dejligt at se, at der stadig findes mennesker, der kan hjælpe af et godt hjerte 😛

Man bliver ski da helt i godt humør ! God Weekend Kiwa.

Kiwa — 25. februar 2011, 23:49

#5 Forstår dig godt mht. ophold i den slags mørke baljer, men Malawi er mere hårdføre end man oftest regner med. Du har PB nu. De kommer bare herhjem og går, til du har fået dit akvarie tæt igen.

#7 Tak og i lige måde.

Mvh
Yvonne

cassini — 26. februar 2011, 00:10

fedt at se at man kan hjælpe hinanden.
yvonne du er sku super........

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.