Hjælp alfix baggrund ' løber '

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jakob Fn — 18. februar 2011, 21:32

Hej alle

Ja som overskriften siger er der noget galt med min alfix baggrund..

Jeg har nu fået den skåret pænt til og smurt med 3 x fliseklæber efter hvert lag har den tørt i et døgns tid.

Nu ca 48 timer efter det sidste lag får jeg den klistret i akvariet efter den sidder fast vil jeg skylle den en masse gange som jeg har gjordt med mine andre hjemmelavede baggrunde men her sker der noget underligt Fliseklæberen begynder simpelthen at blive skyllet af ?

Hva kan jeg gøre hjælp gerne 🙁

Hilsen jakob

Bering — 18. februar 2011, 21:42

Hvad er det for noget alfix du har brugt ? og har overfladen været knastør inden du satte den i ?

Hvor tykke lag alfix har du givet den ?
Til en anden gang, så skyl baggrunden inden du putter den i 😉
en god ide er at give baggrunden vandglas, så afgiver den ikke kalk i vanden og forhindre at den evt. løber...

Jakob Fn — 18. februar 2011, 21:48

Det er nu en LIP jeg har brugt men fuldstændig det samme som alfix. samme jeg har brugt samme som jeg har brugt andre gange 🙂. og ja den var tør lagene var ikke særlig tykke der var ikke noget klatteri da det blev smurt på skal jeg bare lade den tørre igen nu og prøve igen om nogle dage eller?

pausefisken — 18. februar 2011, 22:37

Er det ikke bare et ganske tyndt lag der løber af ? synes selv jeg har oplevet at man lige skal fjerne en tynd hinde med en skuresvamp eller lignende.

Jakob Fn — 19. februar 2011, 09:11

Kan godt passe. synes bare det var mere end jeg havde regnet med. da jeg et enkelt sted kunne se lidt hvidt flamingo..
Bliver man bare lidt træt af efter en uges projekt 🙂

betty — 22. februar 2011, 23:43

jeg har lige lavet min baggrund af lip, og gav det vandglas,næsten intet er smittet af:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.