Fisk trængt op i krog
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Fembakker — 15. februar 2011, 21:46
Jeg har et akvarium med fiskene anført i min profil. Der er kun de 2 par og akvariet er opbygget med en stor stenopsætning med masser af huler og gange med et væld af ind- og udgange. Mulighederne for flugt og gemmesteder er derfor rigtigt gode.
Neolamprologus brichardi har dog taget magten i akvariet, så mine 2 Neolamprologus leleupi er presset om bag pumpen. Når der fodres er der fred, men ellers sættes de på plads.
Nu er mit spørgsmål så, om der er forholdsregler jeg burde tage. Jeg ved godt jeg overholder akvariestørrelsen ved minimumsgrænsen, men da det kun er 2 par og ikke rivaliserende hanner som de eneste fisk i akvariet, ser jeg det hensigtsmæssigt. Det gik også fint i starten, men selvfølgelig vil fisk skabe et hierarki. Det er muligvis det der bare er under opbyggelse nu, og så fiskene så har fundet deres plads vil det blive mere fredeligt?
Akvariet er 2 uger gammelt og fiskene er ungfisk, som har været i i 2 uger.
10nnitus — 15. februar 2011, 22:12
Neolamprologus brichardi, de lever i store familieflokke så her er akvariet også en anelse for lille til at du vil noget ordenligt udbytte af disse fisk, bevares de skal såment nok lægge deres æg men om de så trives det er så en helt anden sag.
Jeg vil nok påstå at for disse fisk skal du regne med et akvarie i størrelsen fra 600L og opefter, brichardierne ville jeg nok holde som et arts akvarie.
Fembakker — 15. februar 2011, 22:31
Hvis du læser igen, så er det dem der er trængt op i krogen og ikke omvendt. Har intet oplevet mellem de 2 leleupi eller mod de andre på noget som helst tidspunkt, og der er rigeligt med huler (langt det meste af akvariet er sten med huler, vi snakker 40%, så at hunnen skulle blive jagtet, selvom den ikke gør det, vil der stadig være masser af "luft", hvor de ikke kan se hinanden).
Jeg er gået efter de råd jeg fik her på siden.
Det er i øvrigt denne tråd: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1214481
10nnitus — 15. februar 2011, 22:53
Jo jeg forstod godt dit indlæg, men her er det ikke kun hannen der vil bestemme hvor skabet skal stå, her gælder det dem begge både han og hun, så leleupi'erne skal nærmest have hvert deres teritorium hannen i den ene ende og hunnen i den anden ende af akvariet indrettet med et stort huleværk, deraf mit svar.
Neolamprologus brichardi'erne lever i store familieflokke og er derved vant til at hjælpe hinanen både med det ene og det andet derfor har de overtaget, du kan faktisk sidestille dem med prinsesserne i deres levevis, her kæmper og lever de andre cichlider nærmest for sig selv undtaget når arten skal føres vidre.
Fembakker — 15. februar 2011, 22:56
Men vil situationen ændrer sig når hierarkiet er "faldet på plads", så der er lidt mere ro på? For ellers må jeg af med det ene eller andet par, så det kan komme til at fungere.
10nnitus — 15. februar 2011, 23:13
Fembakker — 15. februar 2011, 23:15
Okay, hvis jeg skal beholde det ene par og have nogle multier ved siden af, hvilket vil du så anbefale? leleupi'erne er dem jeg helst vil ha' pga. farven, og med min nuværende opsætning burde det sagtens kunne lade sig gøre, skulle jeg mene. Multier og prinsesserne er jo sølv, sølv og sammen med grå sten, er det lidt for monotont.
10nnitus — 16. februar 2011, 08:24
Her står jeg af, for hvis disse ting skal efterleves kan dette efter min mening ikke ske i et 128L.
Her må du lige have med i din bedømmelse at de nok det meste af deres tid vil stå i hver sin ende af akvariet.
Cichlider omkring samme størrelse,der stadig kan forsvare sig, men dog ikke for agrasive ville være et forslag til sammensætning med disse fisk.
Fembakker — 16. februar 2011, 10:44
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.