Osmosevand værdier

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MrChaos — 14. februar 2011, 10:52

Hej allesammen.

Er der en herinde som har lavet målinger af værdier på jeres osmose vand ?

Jeg er igang med at lave en lille test herhjemme nemlig, og skal bruge nogen målinger fra osmose vand at sammenligne med, jeg har ikke et funktionelt RO anlæg selv desværre.

Håber i kan hjælpe mig 🙂

Steffen J — 14. februar 2011, 11:26

det skulle gerne være 0.000
Et godt osmose anlæg burde fjerne alle ioner fra vandet.

MrChaos — 14. februar 2011, 11:27

Det jeg mener er de forskellige ting som. Ca. Mg. No2. No3. Kh. Ph. ovs. 🙂

Stockholm Saltvand — 14. februar 2011, 13:16

CA, MG, KH, og PH burde vel være ens før og efter, men ikke noget jeg har funderet over.

Rigtigt godt og fundersomt indlæg, jeg har altid tænkt at jeg fjerner No2 og No3 samt kisel og Silikat (silikatfilter på min). Ser frem til at blive klogere...
Anders har sikkert et link til en side der har testet forskellige anlæg.

MrChaos — 14. februar 2011, 13:25

Grunden til at jeg spørger er at jeg har lavet en lille test, med at teste vandhane vandet og hvis jeg koger vandet, og her er mine målinger på dem.

Vandhane :

Ca. 100
Kh. 18,6
Mg. 1500+
Po4. 0
No3. 2,5
No2. 0,01
Ph. 7,4

Kogt vand kørt igennem et kaffefilter :

Ca. 120
Kh. 12,8
Mg. 1500+
Po4. 0
No3. 0,1
No2. 0
Ph. 7,7

Så der er sket en ændring i vandværdierne, og det kunne være sjovt at sætte dem op imod nogen værdier fra osmose vand 🙂

Steffen J — 14. februar 2011, 13:31

Det "rigtige" osmose anlæg er i virkeligheden en maskine til at lave demineraliseret vand... Og demivand er i teorien 100% rent vand. intet andet 🙂

desværre koster sådan et svin måske op mod 25.000 eller måske 200.000... og derfor må vi nøjes med vores små osmose anlæg til 1000kr som laver 95% demi vand.

Stockholm Saltvand — 14. februar 2011, 13:42

Skal hjem og teste mit ledningsvand.......

gesefuna — 14. februar 2011, 13:54

hva med osmose vs regne vand ??

Steffen J — 14. februar 2011, 14:10

Regnvand indeholder en del ioner fra luften. derfor er det slet ikke ligeså godt som osmosevand. Især fordi det ofte er svovlsyrling, svovlsyre og salpetersyre spor.

gesefuna — 14. februar 2011, 14:17

takker 😉

så det også skrevet bag øret. man lærer jo kun ved at søge svar 😉

med de fisk jeg har kunne de nok leve i svovlsyre uden det ville røre dem. men derfor er det jo rart nok at videB)

Steffen J — 15. februar 2011, 08:41

det skal lige siges at det er meget lave koncentrationer 😉 så selvfølgelig kan fiskene leve i det 😀

AndersGS — 19. februar 2011, 16:49

[citat]Det "rigtige" osmose anlæg er i virkeligheden en maskine til at lave demineraliseret vand... Og demivand er i teorien 100% rent vand. intet andet 🙂

desværre koster sådan et svin måske op mod 25.000 eller måske 200.000... og derfor må vi nøjes med vores små osmose anlæg til 1000kr som laver 95% demi vand.[/citat]

Det er ikke helt rigtigt. Et omvendt osmoseanlæg er principelt set et omvendt osmoseanlæg. Hobby eller industri. Industrianlæg er dog bedre(læs: mere effektive, men også dyrere), men de laver ikke demineraliseret vand. For at lave demineraliseret vand(total afsaltet vand/ ren H20) skal der anvendes MB-filter(Mixed Bed-filter m. kat- og anion masse). Dette vand bruges stort set kun til laboratorier eller andre specielle anlæg. Dog har jeg set en enkelt gang at man har anvendt det til saltvand - unødvendigt i mine øjne.

AndersGS — 19. februar 2011, 16:55

Hvis man er lidt i tvivl om hvad et omvendt osmoseanlæg er, så skal man bare tænke på det som en si, en meget fin si som kun lader H2O og molekyler der er mindre igennem(fx.CO2 og O2). Finheden af sien er 0,001-0,0001 µm.

Hvis man vil vide lidt mere, kan man læse lidt om det her: http://coralreef.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=77

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.