neolamprologus brichardi

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

gubby 9 — 12. februar 2011, 18:08

hej sad og kiggede nogle af de der cichlider igennem og så så jeg den skønhed. så det bliver nok den i stedet for nogle af de andre cichlider jeg har nævnt i andre
tråde.

så jeg har nogle spørgsmål
1.hvad mener de med hule legere
2.er der lette at få til at yngle
3.hvordan for man dem til at yngle
4.kan i eventuelt sige hvordan jeg måske kunne indrette et akvarie til dem f.eks med sand/grus eller planter eller et eller andet
og 5.der er ikke nogen fem 😀:D:D

på forhånd tak for svarene

MiaC — 12. februar 2011, 18:43

De er hulelegere, i det de ligger deres æg i huler. Gerne på granit sten.
Et ideelt akvarium til dem ville være et med gode gemmesteder i form af sten.
De er meget aggressive overfor andre fisk end deres egen art, så pas meget på med hvad du sætter dem sammen med, de har det faktisk bedst for sig selv.
Det er intet problem at få dem til at yngle, tværtimod kan de yngle helt vanvittigt, derudover er alle fisk med til yngelplejen, både forældrefiskene, og det større yngel passer på de små unger. De vil jage rundt med alle andre fisk i akvariet, uanset om der er yngel eller ej, men dog mest i yngleperioden.

carlp — 12. februar 2011, 18:43

Du kan starte med at læse artsbeskrivelsen her på siden der får du svar på det meste
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=13465
Mvh Carlp

gubby 9 — 12. februar 2011, 19:26

ja men men de klippe huler der syntes jeg at de sten bliver for store mit akvarie mit akvarie er trods alt kun b 41 cm og h 81 cm
så det må prøves men hvor for man fat i sådan nogle sten

MiaC — 12. februar 2011, 19:46

Hvad mener du med at huler bliver for store til dit akvarium? Du kan jo få sten i flere forskellige str, og skulle de være for store, kan de jo slåes i stykker..
Hvor stort er dit akvarie? De bør ikke gå i et mindre end på omkring 130L+

granit sten fåes i mange forskellige dyrhandlere, men du kan også være heldig at finde dem via nettet, nogengange som sten fra hegn el. lign. Der skal du blot huske at skrubbe dem rigtig godt, og koge dem af.

gubby 9 — 12. februar 2011, 19:52

200 liters

gubby 9 — 13. februar 2011, 07:25

hvor finder man dem henne nær ålborg eller i ringkøbing skjern kommune

gubby 9 — 13. februar 2011, 07:38

kan man eventuelt have en kampfisk eller to

MiaC — 13. februar 2011, 13:45

#7
Jeg mener engang at have set dem i styr på dyr, men ved faktisk ikke om de har dem længere.
Du kunne også evt oprette en købs annonce, måske er der nogen som har dem..

Jeg ville på ingen måde sætte en kampfisk sammen med dem!

gubby 9 — 15. februar 2011, 07:38

ok

Bruger #481091 — 15. februar 2011, 07:53

Neolamprologus brichardi cichlidernes svar på en Guppy, Mia har faktisk beskrevet den godt, evt. få fat i en masse ølandssten det er de flade røde sten som er glatte på den ene side og ujævne på den modsatte, disse kan let slås i stykker, og bruges til at bygge de smukkeste hule akvarier med.

Og som Mia er inden på, have kun fik af samme slags sammen med dem, det få du mest glæde af

Mvh.
Peter

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.