Baggrundfilter i Discus akvarie??
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
_paw_ — 9. februar 2011, 11:18
Har bare læs noget om at det helst skal vare et spandfilter til discus!?
Men kan det passe? for nu hvor mit baggrundfilter virker så godt som det nu gør, om det så ikke er godt nok??
Håber der er nogen som ved mere om det her end jeg gør:)
Bruger #510468 — 9. februar 2011, 11:36
Jeg tror dog sagtens, at man kunne lave et baggrundsfilter der er let at rengøre. Dette ville jeg gøre ved at bruge keramikrør i stedet for bioballs, da de ikkeophober slam på samme måde, og isætte fx 45 mm afløbsrør lodret helt ned til en cm fra bunden langs hele baggrunden med en 10-15 cm mellemrum. På den måde vil du med en hævert kunne suge det slam op der gradvis samles. Dette skal du dog ikke gøre særligt tit under normale forhold, da det er her de gode bakterier bor, men måske en gang om året og så i tilfælde af medicinsk behandling.
_paw_ — 9. februar 2011, 14:36
og rigtig god ide med hvordan det kan klares med baggrundsfilter 🙂 har faktisk sådan 2 stk keramikrør godt nok men det var jo muligt at smide lidt flere i, men har også bioballs i..
BS — 27. marts 2011, 21:36
MVH
Bo
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.