kridt til mysteriesnegle

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #372821 — 1. februar 2011, 21:32

har hørt man kan/skal give sine snegle kalk for at deres hus ik smulre er det rigtig.

har hørt man kan ligge et stykke kridt ned til dem.
nogen som kan hjælpe

søren111 — 1. februar 2011, 21:55

du tage bare et stykke fakse kalk og smider ned til dem det er det jeg gør

plesner — 1. februar 2011, 21:59

Hvis du har så blødt vand, at dine sneglehuse får hvide plamager eller ligefrem huller, så kan kalktilskud være en god ide. Jeg plejer at bruge et stykke sepiaskal, som man ellers normalt bruger til diverse fugle. Det kan købes for næsten ingenting hos mange dyrehandlere.

Bruger #372821 — 1. februar 2011, 22:04

okay tak

natteheks — 1. februar 2011, 22:37

Alt efter hvor du bor i landet burde der være kalk nok i vandet til at de ikke har behov for ekstra men kig som Plesner siger efter hvide plamage,r og huller. Har de ikke dem burde kalk ikke være nødvendigt. Jeg fik snegle fra norge der havde store hvide plamager men efter en måned i mit akvarie var de så fint lyserøde, så hernede sydpå er det ikke et problem:D

Bruger #372821 — 1. februar 2011, 22:39

har problemer med huller og plamager. det er kommet efter jeg bruger regnvand i mine akvarier

Smedegaard — 1. februar 2011, 22:59

Det er fordi der ikke er ret meget kalk i regnvand, så dine snegle skal have et kalktilskud 🙂

fkalinka — 2. februar 2011, 17:57

Jeg plejer bare bruge alm skole kridt, og hvis de ikke har fået det i et stykke tid, ja, så nærmeste kæmper de om at få lov at guffe det i sig, så tror de tager det de har brug for.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.