Hjælp søges til Multispinosa og planter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dreas — 29. januar 2011, 16:54

Jeg har længe haft et godt øje til Multispinosaen (Archocentrus multispinosus). Og efter jeg har fået opgraderet min tank til et af de større, følte jeg, at nu havde jeg plads til den, og at den ville passe godt ind i min nuværende "samling".

Mange artsbeskrivelser rundt omkring på det ganske net (men dog langt fra alle) fortæller, at fisken spiser planter, og bør have et grønttilskud hvis den ikke skal være for hård ved planterne. Så jeg tænkte, at det kunne jeg jo sagtens klare, da jeg jo bare kan fodre ekstra med spirulinaflager - jeg er nemlig ikke interesseret i, at få raseret mine mange planter.

Men efter jeg har fået anskaffet mig fiskene (jeg har pt. startflokken på 5 styks), lader det til, at det slet ikke er nok med et ekstra grønttilskud, da de har det med at gå på "raids", og pludselig i flok gå på den samme plante. Jeg vil bestemt betegne dem som storslemme, da de har revet en meget stor del af mine planter op, og fortæret det meste af dem.

Jeg leder efter andres erfaringer med fisken. Er der nogen der har en løsning, eller har jeg bare været for naiv, da jeg troede deres lyst til planter kunne tæmmes?

Bruger #702563 — 29. januar 2011, 17:11

Har selv et par, og jeg har masser af planter og syns ikke det er noget problem med at de nipper af dem. Det er en utrolig underholdende fisk, og hvis du får et par får du unger meget tit 😛

Sølz — 29. januar 2011, 17:31

Mine soiser ikke af mine planter, men de ELSKER andemad, som du sikkert sagtens kan få hos mange akvarister, der vil være lykkelig for at komme af med andemaden

jery — 29. januar 2011, 18:29

#3: nøjagtigt det samme her.

Stinchen — 29. januar 2011, 18:34

Mine tre som jeg havde et par måneder gik også på mine planter og knækkede dem og hev dem op, så jeg kom af med mine igen.

Mvh Stinchen

Dreas — 29. januar 2011, 20:43

Jeg har selv overvejet andemad. Jeg frygter dog lidt, at det bliver spist alt for hurtigt.
Men jeg må se om jeg kender nogen som har en håndfuld jeg kan få. Det må være forsøget værd. Jeg vil helst beholde fiskene.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.