Svigerfars opgradering

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ludvigsen — 27. januar 2011, 16:21

Min svigerfar har haft akvarie i snart 5 år. Han har aldrig været så "nørdet"😛 omkring det, som undertegnede og visse andre her inde;) Det sidste års tid har han haft et 170L med mbuna. 115 x 30 x 50. Esthera, Bright blue, Golden og et blåstribet X. Han har været glad for fiskene, men jeg har syntes at baæjen var for lille og et alt for lille bundareal.
I sommers mødte jeg igennem mit arbejde en der havde en mega ridset 325'er han ver ved at smide på losseren*doh* Jeg fik lov at løbe med det hvis jeg bare gad at slæbe det ned fra 3. sal*blink* Så lærlingen kom på overarbejde:P

Jeg kom hjem med det og ringede til en kammerat der er glarmester og fik en fornuftig pris på ny forrude og sideruder. 125 kr:D Lige til at overkomme!
Der udover har je brugt 200 kr på silicone og acetone, så 325 kr for 325 liter er vel en ok pris:)

Jeg har haft skilt akvariet fuldstendigt ad og renset den gamle bund og bagrude + alt aluen. Jeg har desværre ikke billeder fra "renovationen", men det fyldte hele badeværelset i lidt for lang tid 😉 6m2*doh*

Først får i lige en lille video af det gamle akvarie og så et par billeder af det nye. Jeg ville have sat en sort baggrund på, men svigermor ville garne have den "hvid". Det er trodsalt hendes stur så jeg måtte gå lidt på kompromis:| I øjeblikket ligger der to kontorlysstofrørslamper*blink* lamper over akvariet, men regner med at få lavet en kasse i alu og så prøve med noget LED.
Pumpen er en 750 l/t eheim og der sidder i øjeblikket en 1000 l/t amtop indvendig for at lave noget cirkulation indtil jeg får købt en streampumpe. bliver hhøjst sandsyneligt en seio prop 530.

Først lige en video af den gamle taget med mobil

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.



Og så lidt af den nye:P




Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.



Hvad synes I? Er det godkendt?😉

-Ludvigsen

webexp — 27. januar 2011, 16:42

ja det syntes jeg det er flot

rigtig pænt stykke arbejde

nyberg — 28. januar 2011, 12:38

Flot akvarie, der kunne blive så meget flottere, hvis ikke det var for den hvide baggrund, der får et gustengult skær igennem akvariet.

NickR — 28. januar 2011, 19:07

det rigtigt flot, tror du har en meget glad svigerfar 😀
dog ville jeg over veje at købe en "back to nature slimline" baggrund til det
og planten ville være rigtig god til at skygge for pumpen 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.