kampfisk med ??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

lawmichaelsen — 25. januar 2011, 18:35

hvad kan en kampfisk og 2 hunner gå med i en 54 L balje ?

Sølz — 25. januar 2011, 18:56

Hej Nicolai,

Som jeg tidl. i ganske mange tråde på denne side har givet udtryk for, så er der ganske enorm stor forskel på kampfisk´ temperament/aggressivitet.
Du kan være så heldig, at du får en af de blidere kampfisk . Det er nemlig rigtig hyggeligt. Jeg har selv haft 2 af denne slags blide og håndtamme af slagsen - ren hygge
MEN jeg har så sandelig også har flere af den meget aggressive slags, der bestemt ikke accepterede andre kampfisk eller andre arter.
Jeg har også haft adskillige kampfisk af den fredelige slag, som kunne være i samme akvarium med andre fiskearter, men som pludselig uden synlig grund blev aggressiv/meget aggressiv over for de andre fisk.

Min pointe er gankse enkelt, at man ALDRIG ved, hvad der sker med en kampfisk - det er jo ikke uden grund, at de kaldes kampfisk.

Så mine indlæg er bestemt ikke ment som at fremstille kampfisk som den evige aggressive dræber, men oftest at give - især nybegyndere udi kampfisk - et realistisk billede af denne skønne og smukke fisk - der kan give megen underholdning.

Så hvis du vil forsøge dig med kampfisk, så bør dit 54-liters akvarium være godt tilplantet, have flere huler og gemmesteder - og du bør holde 4-5 hunner ¨til din han.

Held og lykke med dit projekt;)

lawmichaelsen — 25. januar 2011, 19:00

jeg tænkte mere sådan her: jeg skrev mit spørgesmål, du svarer som fx. neonfisk, jeg kigger og læser lidt om neonfisk også efter lidt overvejelser smutter ned i dyrehandlen og købe neonfisk og så er alle glade.🙂 men kan du sætte nogle rammer ? 🙂

kickerdk — 25. januar 2011, 19:15

har min han og 3 kønne hunner i mit 54 ltr mangler lidt flere sten i det og så det okay 😉 planter måske

kickerdk — 25. januar 2011, 19:25

glemte lige skrive der går alm panser maller i og nogle små maller, ellers små guppy unger i 🙂 de jagter lidt ,
så der rejer RCS de bliver os jagtet lidt, men der ikke nogle døde eller mistet endnu så :9


vil os lige bringe på banen når en han og hun er drægtig, bygger han så reden først eller hvilket sammenhæng kommer det i??

Kritdse — 25. januar 2011, 19:31

det er ligesom benny skriver en meget uforudsigelig fisk men kan godt holdes med andre fisk. de skal ikke være for små og aktive og så skal de absolut ikke have lange finner som for eksempel guppy. mine gik med to guldbarber, og det havde kampfiskene det fint med... dog kun indtil der var æg i reden 😉

lawmichaelsen — 25. januar 2011, 22:49

1)Ville sværgdrager eller platyer være ok med min kampfisk ? Den virker meget sød overfor mine 2 hunner. De går ihvertfald pænt sammen i akvariet...

2) hvad ville der kunne ske hvis jeg puttede er par gubbyer der ned? ( bare ren nyskerighed)( staves )

nanobegynder — 25. januar 2011, 23:02

[citat]
Jeg har også haft adskillige kampfisk af den fredelige slag, som kunne være i samme akvarium med andre fiskearter, men som pludselig uden synlig grund blev aggressiv/meget aggressiv over for de andre fisk. [/citat]

Sådan har jeg også oplevet det. Min kampfisk gik i et 25 l med nogle neonfisk en tid, så flyttede jeg neon til en større balje. Nogle uger efter satte jeg ham derned også men det gik slet ikke, han jagtede nu de neonfisk som en gal.
Ok, han røg i 25 l igen og her forleden dag prøvede jeg så at sætte et platy par ned til ham, for han var blevet meget sløv og doven at se på.
Kors hvor det gik stærkt rundt i vandet så, jeg måtte snarest redde de stakkels fisk og det blev altså kampfisken som røg ud *doh*

Så måske går det (en tid) og måske ikke.......

lawmichaelsen — 26. januar 2011, 20:13

ok 🙂 tak for alle de gode svar. jeg mangler bare 1 der kan sige bare en art jeg kan have sammen med kampfisk 😀

Sølz — 26. januar 2011, 20:35

Der er ingen, der på fornuftig vis kan give dig en sikker garanti for en anden fiskeart, der kan være sammen med kampfisk;)
Hvis du læer mit indlæg #2 igen og tager øjde for, at man sagtens kan være heldig og kampfisken accepterer andre arter, så er man nødt til at være forberedt på, at dette pludseligt kan ændre sig og kampfisken angriber de fisk, de har fungeret fint sammen med
Prøv - håb - og måske går det godt:)😉

lawmichaelsen — 29. januar 2011, 18:01

ville en kampfisk kunne gå med malawi ? 🙂

jacob — 29. januar 2011, 20:09

Nej, det vil være en meget dårlig sammensætning. En kampfisk vil helt sikkert blive slagtet. Håber ikke der nogen der har anbefalet dig den sammensætning. Mange Rasbora-arter (flere forskellige slægter) vil passe fint med kampfisk. Læs mere i artsbeskrivelserne 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.