Er min mundruger med æg??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

michael-n — 22. januar 2011, 17:13

Jeg har næsten lige fået mig et par mundruger og har så opdaget idag at hunnen virker meget stille stående og hendes gælder virker rødeligt,samt
virker kæben mere firekantet. :-/
Er hunnen syg,stresset el er hun med æg i munden??

Hannen svømmer rundt og gøre tilnærmelser til hende,samtidig med han laver huller i bunden...
Da jeg ikke ved såmeget om den her art håber jeg på i kan hjælpe mig med mit spørgsmål. :-)

mizzann — 22. januar 2011, 17:28

Hvis hun har skuffe, så kan du se det på hun har en "pose" under munden. Lidt lige som en pelikan, hehe dog ikke så stor pose... Hun holder sig lidt for sig selv og spiser ikke det store, hvis hun overhovedet spiser noget. Men at hun har røde gæller lyder ikke godt. Ved ikke om det er normalt, men mine har ikke haft det da de havde skuffe...

michael-n — 22. januar 2011, 17:48

Hun har ikke knaldrøde gæller,men synes de er lidt mere åbne end de plejer at være og ellers holder hun en del for sig selv og har ikke gidet spise den mad jeg har givet dem. Det med skuffen kan jeg godt forstille mig,da hendes mund virker større end den normalt har gjort. :-)

Splynk — 22. januar 2011, 18:16

har en buna med samme "symptomer", nu må hun godt snart spytte 😉

zonar — 22. januar 2011, 18:19

Hvad er det for en mundruger? Jeg ville tage hende hende fra så hannen ikke streser hende og æder ynglet når hun spytter.

c sørensen — 22. januar 2011, 18:51

En mundruger hun med skuffe (æg i munden) spiser overhovedet ikke i den periode, den har æggene i munden. De første dage går den efter foderet, men spiser ikke. Derefter holder den sig for sig selv lidt gemt for øvrige fisk.
Når den har skuffe kan du se, at underkæben nærmest er skubbet lidt frem og er lidt firkantet/fyldt. Gællerne skal ikke være røde, men kan godt være lidt mere åbne, eftersom det er lidt mere besværligt at "trække vejret" for hende.

Hvad er det for en mundruger - og hvor stort er akvariet?

Hvis det er den lille mundruger - pseudocrenilabrus multicolor/philander/nicolsi - så ville jeg vælge at have flere hunner til en 1 han - min. 2 hunner for at aflaste hans evige jagt.
Hvis du vil have noget ud af ungerne, så skal du flytte hunnen, inden hun spytter ungerne. Hvis det er den lille mundruger, så går de ca. 14 dage. Nogle malawier går længere. Men også for at afstresse hunnen. Men er der godt med planter, rødder, gemmesteder og godt med plads og en/andre hunner, så kan hun godt blive gående. Så ender ungerne som foder. Men er det den lille mundruger, så skal du nok få RIGELIGT med unger............................... 14 dage med skuffe, 1 uge med unger, 1 uges pause, 14 dage med skuffe osv. osv. osv. Det kan hurtigt give RIGTIG mange unger 😛:P - snakker af erfaring!!!

Splynk — 22. januar 2011, 21:59

haha, når man snakker om solen,,,,så spytter den. så er der en stak unger i baljen 😛

mizzann — 22. januar 2011, 22:50

Tillykke!!

pengesvinet — 24. januar 2011, 19:10

kort og nemt hun har unger

Splynk — 24. januar 2011, 19:16

kan nu godt forstå min hun, rødmede,, hun var jo ved at eksplodere, med ca 40 temmelig store unger i munden. hun kunne vist godt have sluppet dem lidt før.
hun er blevet noget hulbuget, men æder nu som en gal.

ps. hvornår bør men sætte hunne tilbage i den store balje (fjerne den fra afkommet)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.