Min kampfisk er stresset..
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
PEJ1982 — 3. januar 2011, 15:46
Først vil jeg lige sige at jeg tror det er ved at gå over.
Jeg startede ca. kl 13 med at skifte vand 13l af 54l. Jeg hældte det jeg tog ud i en balje med noget grus, jeg ville putte i akvariet - For at rense det og samtidig give det en smule af den flora der er i akvariet.
Det nye vand sikrede jeg mig, var ca. samme temp. som det i akvariet (ca. 26 grader).
Efter at have puttet det nye vand i, lod jeg det stå en times tid, så fiskene kunne få lidt fred.
Efterfølgende hældte jeg gruset (ville putte mere bundlag i - da jeg havde 3 cm jævnt over det hele) i meget langsomt.
I starten sad kampfisken (han) klemt helt op i hjørnet bag varmeelementet og svømmede kun nødigt derfra.
Siden er han så blevet lidt mere aktiv men så ud til at have svært ved at svømme nedad og lagde sig på siden i overfladen (som om han lige nuppede sig noget luft ind imellem)...
Nu svømmer han så mere aktivt rundt og går dybere end ifør (dog kun periodisk - han holder sig meget i overfladen) og jeg har sat lidt ekstra mørkt plast i hjørnet hvor han primært opholder sig lige pt (nemlig ved varmeelementet).
Han lader til at komme sig lidt efter lidt men kunne de beskrevne symptomer ikke godt udelukkende skyldes stress og evt. det periodiske støv der kom fra bundlaget?
Jeg overvejer at slukke for lyset (har haft det tændt siden kl 14.30 ca., for at give dem ekstra ro - men ved ikke om lys gør en forskel for ham?
Mvh Preben
reneras@hotmail.dk — 3. januar 2011, 17:53
PEJ1982 — 3. januar 2011, 18:04
Men han er nu blevet aktiv og hurtig igen 🙂 Og har fundet sig et perfekt gemmested - som er en hule nede ved bundlaget 🙂
Mvh Preben
PEJ1982 — 3. januar 2011, 18:10
Mvh Preben
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.