pumpe eller ikke pumpe. ? kampfisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kingo — 2. januar 2011, 19:49

nicolai og joachim — 2. januar 2011, 19:57

Nej, det skal de ikke, men der sker heller ikke noget ved at have det:)

nanobegynder — 2. januar 2011, 21:14

Min kampfisk elsker at 'tage brusebad' i boblerne fra pumpen, jeg er nødt til at have godt med luft til mallerne 😎

Mr.Frog — 2. januar 2011, 22:28

Kampfisk skal have lav cirlulation.
Helst ikke helt stillestående vand.
Helst ikke for stærk flow.

omega2oo5 — 2. januar 2011, 23:13

Umiddelbart er kampfisken ligeglad, den foretrækker dog så lidt flow som muligt. I naturen lever flere af de vilde kampfisk i stillestående vand, så som mindre søer og større vandpytter. På den anden side er dette ikke optimalt for en kulturform med store flotte finner, da disse ret hurtigt bliver angrebet af finneråd hvis vandkvaliteten falder lidt.

Det optimale er ihvertfald en lille pumpe med lavt flow, som holder vandet igang så man ikke får stillestående lommer af dårligt vand. Lidt filtrering er absolut også på sin plads.

Jeg har selv holdt kultur kampfisk med og uden pumpe/filter, det er absolut nemmest med et lille filter. Umiddelbart mest fordi man slipper for konstante vandskift, som jo er nødvendigt for at holde vandkvaliteten oppe.

Lige for tiden har jeg lidt vilde kampfisk (Betta sp. mahachai) til at gå uden pumpe. Det køre godt, men akvariet er også fyldt til renden med javabregner og flydeplanter. Foruden dette skiftes der jævnligt en god mængde vand. Glæder mig til at flytte dem til større bolig, hvor der vil være filtrering 😉

AndersGS — 3. januar 2011, 20:33

Indlægget er flyttet fra 'Havedam - Teknik' til 'Akvariesiden.dk - Labyrintfisk' af AndersGS

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.