Tropeland i Skanderborg.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Njala — 27. december 2010, 14:54

Hej. Jeg vil gerne høre om jeres erfaringer med Tropeland i Skanderborg 🙂

dj-fishermann — 27. december 2010, 15:02

jamen jeg kan kun sige at det er en super fed butik og der ydes en super service

har en ven der handler super meget der oppe 😀

duppe — 27. december 2010, 17:48

intet negativt - fed butik, god betjening og altid kyndig vejledning

andershabbo — 27. december 2010, 21:51

super fed butik med god service:D

lola44 — 27. december 2010, 22:54

Vi kører gerne helt fra fyn for at handle hos Janus,, altid en rigtig god service, fiskene er normalt altid i super god stand, til fornuftige priser.
Absolut et besøg værd.

Banan Krokodille — 28. december 2010, 00:30

Jeps Tropeland i Skanderborg er helt sikkert et besøg værd. Derudover er Janus altid til at tale med angående priserne, hvilket helt sikkert er et plus i min bog:)

Quentin — 28. december 2010, 01:11

Kan kun anbefale Tropeland, og som de andre siger så er Janus altid til at tale med ang. priser. Samt han er ikke bleg for at give et godt råd med på vejen.

hanse — 28. december 2010, 07:59

Jeg tog turen fra Svendborg (sydfyn) til Tropeland, for at købe to Erpetoichthys calabaricus.

Der var god service, og også lidt akva-snak blev det til når jeg nu havde taget turen derop til fra Svendborg.

Jeg er ikke klar over om det var Janus, som jeg handlede med dengang. Men det var en meget hjælpsom fyr, som jeg virkelig fik indtryk af at han vidste hvad han snakkede om.

Jeg købte de to Erpetoichthys calabaricus og nogle sugemaller. På dagen var udvalget af sugemaller meget stort, så jeg gik i vandet 🙂

Jeg tog derfra med et super indtryk af forretningen, og den lange køretur var absolut det hele værd. Kunne godt finde på at gøre det igen. Især fordi at ekspedienten havde sagt at hvis der var andre fisk som var svære at få fat i, ville han nok kunne hjælpe
mig.

Så Tropeland får mine varmeste anbefalinger hele vejen rundt.

Frank — 28. december 2010, 10:30

Nu må man jo heller ikke sige noget negativt i følge sidens regler, så sådan en tråd her kan jo kun blive positiv.
Jeg vil lige indskyde at jeg også kun har haft gode oplevelser i butikken i skanderborg. Eneste negative er, at det det koster næsten altid ekstra når man kommer der. For der er tit et par fisk man må have med hjem som ikke var planlagt. 😉

Jan Persson — 28. december 2010, 11:31

[citat]Nu må man jo heller ikke sige noget negativt i følge sidens regler, så sådan en tråd her kan jo kun blive positiv.
[/citat]

Enig - derfor har jeg også undladt at skrive hvad JEG mener om butikken og deres akvarier *uhh*

mobe31 — 28. december 2010, 12:22

....og grunden til at jeg ikke udtaler mig om butikken er, at jeg ikke kender den:D*doh*

Gasp — 28. december 2010, 13:29

edit

Gasp — 28. december 2010, 13:29

Ja en tråd uden et indlæg fra dig mobe31, det går jo sandelig ikke 😀:D

Njala — 28. december 2010, 19:02

Ingen mudderkast i min tråd, det var ikke derfor jeg oprettede den. Folk må skrive deres erfaringer og meninger, men det skal IKKE blive til mudderkast;(

Njala — 28. december 2010, 19:04

Jeg har også kun gode erfaringer, når det er fisk det angår. Jeg får også altid god service og jeg har også fået byttet fisk, da mine smerlinger blev for store til min 60l, så fik jeg 2 små igen 🙂

Njala — 28. december 2010, 19:09

Der kan godt skrives negativt kritik, dog skal man bruge et ordentligt sprog..🙂

Gasp — 28. december 2010, 19:13

#14 Din tråd:D

Har du også en bestemt plads i børnehaven ?? 😀

Har hellere ikke noget negativt at sige, og stedet har altid noget spændende på lagerB) og samtidigt er Janus behagelig at snakke med, og ved dælme hvad han snakker om;) så ikke bare kan man få nye fisk og planter, men blive klogere på samme tid:P

Njala — 28. december 2010, 19:20

#17

Jeg vil slet ikke bevæge mig ned på børnehaveplanet og diskutere med dig, men jeg forlanger at der ikke er mudderkast i min tråd og det må folk respektere.

Hugo — 28. december 2010, 19:20

[citat]Der kan godt skrives negativt kritik, dog skal man bruge et ordentligt sprog..🙂[/citat]

Der kan ikke skrives negativt NEJ!
Det bryder med sidens regler og vil straks blive slettet:)
Af den grund kan du kun få positive indlæg og dermed ikke bruge en sådan tråd til noget som helst, ud over at vide: Nogle brugere har gode oplevelser der.

Jan Persson — 28. december 2010, 19:32

Det er faktisk lidt betænkeligt at det forholder sig således.

Tænkt eksempel: En butik med rigtig dårlige forhold, syge fisk og "ja-ja,du kan sagtens holde 5 slørhaler i din 10 liters bowle" opretter en tråd herinde og får en 5-6 venner til at skrive i høje toner om sin butik. Ingen kan/må modsige disse, da man ikke må skrive sandheden (hvis den er negativ). Det er ren Nordkorea *blink*

NDR — 28. december 2010, 19:39

#12 og #17 ...............der er et eller andet der minder mig om et eller andet...noget man har set før....noget med tonen, eller husker jeg forkert.

Hugo — 28. december 2010, 19:44

#20 Ja!............... Men det vil være endnu være, med alle de folk som elsker at lege Bent Betjent, og af uvidenhed eller ond vilje, gav en forretning grim omtale uberettiget!

Der ER faktisk tankevækkende mange som udtaler sig uden at vide ordentlig besked, ligeledes findes der en del, som har rigeligt travlt, med at forsøge på at sætte dagsorden.

Disse argumenter må så absolut veje en del tungere, da en forretning, kan ødelægges fuldstændig deraf.

Jan Persson — 28. december 2010, 19:49

#22 - delvis enig, men burde man så ikke rettelig forbyde AL omtale af butikker i trådene, både positiv som negativ for at finde balancen ?

Hugo — 28. december 2010, 20:00

#23 Nej 🙂

Gasp — 28. december 2010, 20:02

[citat]#12 og #17 ...............der er et eller andet der minder mig om et eller andet...noget man har set før....noget med tonen, eller husker jeg forkert.[/citat]

Nej du husker ikke forkert;) http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1135417
Her i tråden "magtede" du selv at få låst og ødelagt din egen tråd, så du kender jo til den "rigtige" tonen og personangreb:P

Kan så lige tilføje at jeg har akvarie, 😀

Men Nicki hvis du har mere på hjertet, så kan vi tage den over PM, da JEG ikke vil ødelægge denne tråd.

Jan Persson — 28. december 2010, 20:06

#24.

Hvorfor egentlig ikke? Disse tråde giver jo ikke nogen mening og er ikke til gavn for andre end butikkerne = gratis og fuldstændig ukritisk reklame. Jeg mindes stadig en vis butik i det midtjyske med rædsel *blink*

Njala — 28. december 2010, 20:45

Jeg vil gerne have denne tråd låst, det er fuldstændigt gået over gevind. *blink*

Jan Persson — 28. december 2010, 21:02

Øhh, debatforum??

Gasp — 28. december 2010, 21:11

#27

Folk kommer jo bare med deres mening, så hvorfor skal den låses ?? selv om du har oprettet emnet(tråden) så har alle da lov at skrive.

Og admin låser da ikke en tråd, fordi folk laver debat om akvariesidensregler;)og gået over gevind ?? folk skriver stille og roligt.

Frank — 28. december 2010, 21:17

Det er faktisk lidt rigtig hvad der bliver skrevet. Man kunne ligeså godt have startet tråden med:
Jeg vil gerne høre jeres gode erfaringer/historier med Tropeland i Skanderborg. 😉

Jeg tror altid man kan finde folk der har gode og dårlige oplevelser med alle butikker ikke kun dyrehandere, det gælder ligeså meget andre typer forretninger også. Men man kan jo måske oprette en tråd om en butik, og hvis ingen kommer med deres gode historier, er det måske fordi det ikke er et sted at handle 😉

Jan Persson — 28. december 2010, 21:55

Problemet er bare Frank, at du kan rent faktisk ikke vide, om de der kommer med de gode historier, er "almindelige" kunder - eller blot er "hyret" af butikken til at skrive pænt om dem (ja, den slags foregår faktisk *uhh*). De udsagn kommer så til at stå alene, hvis butikken får 5 venner til at skrive pænt og der er 50, der har dårlige erfaringer - de kommer så ikke til at stå nogen steder...........!!

NDR — 28. december 2010, 22:01

#25 Vorherre bevares...kan man læse, så kan man også forstå, ihvertfald for de flestes vedkommende. Der er andre ting der er mere vigtig for mig end at chatte med dig.🙂

mobe31 — 28. december 2010, 22:13

# 31 jeg kan til dels godt følge dig men....lad os nu antage at du handler alle dine akvarieting i en bestemt butik, og at du er rigtig glad for den butik og ikke har nogen dårlige erfaringer med den........ ville du så ikke være ligeglad med hvad andre sagde til dig om den butik?

det jeg mener er, at det kan da godt være at der er nogle der bliver skræmt over at læse en masse kritik om en bestemt butik, men hvis man nu selv ser butikken og man kan li hvad man ser, så er andres mening jo ligegyldig....

Jan Persson — 28. december 2010, 22:58

#33 - lige præcis, derfor forstår jeg heller ikke denne angst for at lade brugerne give åben feedback omkring butikkerne, negativ såvel som positiv.

Ullits — 29. december 2010, 03:15

Der er sider der er beregnet til at sætte forretninger i bås, som f.eks. truspilot, nettjek osv.. og hvad de ellers hedder, så kan man jo liste det der hvis man er utrilfreds med en forretning man har handlet...

Hvis man gør det sådan, så lader man også stadig her muligheden åben for at selvsamme forretning måske ville være interesseret i at støtte siden her med reklame osv... den ene negative omtale efter den anden på en side vil formentlig også kunne holde den slags borte i en vis udstrækning.
Så man kan sige selvom man har en negativ oplevelse fra en forretning, så kan en sådan måske sagtens bidrage til at der er et godt forum hvor man har adgang til al anden positiv information...

Faktisk synes jeg sidens politik på det område er ret indlysende og holder formentlig også en hel del ballade i ave på den måde, og derved er der elimineret en mulighed for ballade i flere tråde hvis det som nævnt var tilladt... den slags sker jo som bekendt af og til, men for mig at se ville det yderligere kunne skabe en vis "turbulens"...

Såvidt jeg ved er der ikke noget til hinder for at hvis en oplever et godt køb at der så er mulighed for at linke direkte til det superkøb man kan gøre sig .... også uanset om forhandleren reklamerer her på siden eller ej...

AndersGS — 29. december 2010, 15:45

[citat]Jeg vil gerne have denne tråd låst, det er fuldstændigt gået over gevind. *blink*[/citat]

Jf. trådstarters ønske.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.