tropheus har fået en bums ????
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
JohnT — 24. december 2010, 13:14
mvh. .
Sølz — 24. december 2010, 14:38
Af samme årsag er jeg ret sikker på, at jeg ville aflive den, hvis det havde været en af mine fisk;)
Patrick — 25. december 2010, 11:23
http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1200704#SiteEnd
Sølz — 25. december 2010, 11:40
Patrick — 25. december 2010, 11:43
Ved faktisk ikke om der er noget lovgivning på det område.
I så fald, så må vi vel heller ikke selv aflive fisk, og hvis en fisk dør, så fordi vi f.eks har sjusket med filteret, skal vi så anklages for dyrmishandling?
Jensen_jr — 25. december 2010, 12:17
Sølz — 25. december 2010, 13:19
Jeg føler nu ganske vist, at jeg har begge mine ben solidt plantet på jorden (man er dog kronjyde af afstamning;)).
Det forekommer mig bare ret så brutalt at skære med skalpel i vores dyr/fisk, som det anbefales i linket. Evt. lovlig/ulovlighed i denne sammenhæng går da mere på en generel overvejelse.
For mig er det da noget ganske andet, at vi afliver vores fisk end, at vi skærer i dem:(
For at vende tilbage til denne tråds udgangspunkt, så vil jeg da fortsat anbefale, at man afliver en sådan fisk. Havde den levet i et af mine akvarier, så var den allerede aflivet.
Jensen_jr — 25. december 2010, 13:54
Kom nu ind i kampen , hvis man ikke har "hjertet" til at behandle sine dyr så sælg dem til en der har... tror du osse dyrlægen står og pussenusser om de små dyr når de blir behandlet... pas nu på der ikke går for meget pædagogik og næstekærlighed i dyrehold osse.
desuden er det jo ikke fisken man skører i men Bylden man skærer væk,
Jensen_jr — 25. december 2010, 13:56
Sølz — 25. december 2010, 14:19
Jeg har en oplevelse af, at du ønsker denne tråd drejet ind på dette emne - og det er jeg egentlig ikke interesseret i. 🙁
Jeg kan dog fortælle dig, at jeg da godt ved, hvad mange landmænd gør - og det synes jeg bestemt heller ikke er noget, man skal acceptere - eller bruge som godkendende forklaring på at skære i fisk. ;(
Jeg ved da også, at netop landmændenes selvbestaltede dyrlægearbejde - og især deres (store) forbrug af antibiotica - er overordentlig problematisk for os mennesker. Jeg er selv sygeplejerske og oplever bla. konsekvenserne af deres alt for rigelige - og dyrlægefaglige ubegrundede forbrug af antibiotica - som yderst problematisk for os, der arbejder inden for den humane sundhedssektor. Følg med i aviserne - der står faktisk ofte en del om dette emne.😉
Hvorfra du får din oplevelse af, at jeg menneskeliggør fisk/dyr aner jeg ikke, men der er du altså gået meget "galt i byen".😉🙂
Jeg mener nemlig tvært imod, at man ikke skal menneskeliggøre sine dyr - og dermed heller ikke fisk. Bla. en god grund til, at jeg foreslår trådejeren at aflive den fisk, der er udgangspunkt for denne tåbelige diskussion.😉.
Hvis du tidl. har læst nogle af mine mange indlæg i tråde på denne side, så ville du også vide, at det oftest er det, jeg anbefaler folk med syge fisk.
Og så mener jeg i øvrigt, at denne diskussion mellem dig og mig om dette emne i en andens tråd skal stoppe. Jeg stopper den nu fra min side.😉
Jensen_jr — 25. december 2010, 15:59
Sølz — 25. december 2010, 22:40
Hvordan står det til med din fisk - har du fundet ud af, hvad du vil gøre ved den?
JohnT — 25. december 2010, 23:03
AllanKr — 17. april 2011, 18:46
AllanKr — 17. april 2011, 18:47
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.