Ancistrus foder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #629502 — 25. november 2010, 12:49

Hej jeg kunne godt tænke mig at vide hvad andre foder med 😛
Jeg har 2 små Alm Ancistrus, de får Tetra PlecoMin "Grünfutter" En gang imellem og så for de noget agurk og noget malle mad jeg har fundet en opskrift på, her på siden.
Jeg vil gerne vide hvor meget agurk i giver jeres hvis i foder med det 😛 og hvordan i holder det på bunden.
Jeg ved nemlig ikke hvor meget de skal have at spise og når de får agurk så spiser de kun det i midten ? er det normalt eller er mine maller bare kræsne ? 😛
Hilsen Jacob Svendsen

Sørenrd — 25. november 2010, 12:50

Hej

Jeg har ikke selv Ancistrus, men prøv det her: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?id=Perfekt_mad_til_Ancistrus_sp._unger

plindboe — 25. november 2010, 13:15

Ancistrusser gufler generelt midten først, så det er ikke bare dine der er kræsne. Med hensyn til mængde, kan man ligeså godt fordre rigeligt, da man jo tager agurkestykkerne op efter en dag alligevel, så der er ikke noget overskydende der vil ligge og rådne. Jeg skærer normalt et 3 cm stykke agurk af, og skærer den over på langs så midten af agurken blotlægges, og så sætter jeg de to halve stykker på en gaffel med agurkemidten opad og ligger den på bunden.

De er også glade for ærter. Jeg har ærter i fryseren, og de kan let lynoptøes ved at smide dem i et glas med varmt vand. Derefter fjernes den ydre skal, og indmaden kastes i baljen. De synker selv, så man behøver ikke at fastgøre dem til noget.

Nogle gange giver jeg også et stykke gulerod. Mallen er ikke ligeså vild med det, men han spiser det alligevel op i løbet af nogle dage. Det gode ved gulerod er at det ikke så let rådner, så jeg plejer bare at kaste det i, og lader mallen om resten. Det plejer selv at synke, så jeg benytter ikke gaffel. Man kan eventuelt koge guleroden lidt, da det vil gøre den blødere og mere appetitlig at gufle i.

Jeg benytter også bundpiller, og den vil også finde rester af flagefoder, frostfoder og andet, så den kan få lidt protein. Når jeg spiser aftensmad, overvejer jeg også om nogle af mine fisk vil kunne lide og tåle det jeg spiser, så de får somme tider nogle af mine madrester. Variation er nøglen, og der er et utal af muligheder hvis bare man bruger fantasien.

Peter 🙂

natteheks — 25. november 2010, 13:29

Jeg får min agurke/squash/kartoffelskive til at sidde fast sådan her. Så kan man også sætte den så man får bedst mulig udsyn plus det er en fordel at du kan sætte den hvor du kan nå, så du ikke skal have hele armen ned i akvariet:)

Bruger #629502 — 25. november 2010, 13:33

Takker for det meget fyldestgørende svar 😛
Havde også selv tænkt på ærter men har bare ikke lige prøvede det da jeg ikke var sikker på om de ville synke:P Tror jeg vil prøve lidt gulerod men vil noget lige give det 1,5-2 min kog inden det kommer i 😛
Variation skal huske tjek 😛
Hilsen Jacob Svendsen

t.terkel — 25. november 2010, 14:15

da jeg ynglet med dem fik de nogen gange også et salat blad (og det ser sjovt ud med 50+ små unger guffer på det)

silenthilldk — 25. november 2010, 16:04

For at holde agurken til bunden, kan du evt. bukke en gaffel til, eller skaffe en skrue/søm (helst i rustfri metal), og så ellers bare jage det igennem agurken. Alternativt kan du invistere i "foderkroge" der er lavet af ler.

Du kan finde mallepiller her:
http://www.mallen.dk/20-mallepiller

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.