2 stk cichlider men kender ikke navnet gør du? billeder
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mizzann — 22. november 2010, 14:32
Jeg ved at de kommer fra sydamerika, men det er også alt jeg ved om denne fisk.
Denne er kanon flot, og hannen bliver meget rød.
Håber der nogle kloge hoveder der kan hjælpe mig.
Ludvigsen — 22. november 2010, 14:52
mizzann — 22. november 2010, 19:23
Nogen der kender den anden fisk??
K-_Christensen — 22. november 2010, 19:36
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=14257
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=15004
der findes flere slags af dem 🙂
steen_kbhn — 22. november 2010, 19:39
Stor , smuk, relativ fredelig cichlide, bliver omkring de 35 cm for hannens vedkommende så den kræver en pæn balje for at udfolde sig ordentligt.
mizzann — 22. november 2010, 19:50
Er 500L nok det den øverste af fiskene??
Tak for svarende,😀 så har jeg mulighed for at passe dem rigtigt,😛 men tror jeg er nød til at bytte nogle af fiskene ud for tror ikke de kan gå sammen i det lange løb... Hmmm*uhh*
steen_kbhn — 22. november 2010, 20:00
Jeg havde et par i et 720L på et tidspunkt, og syntes ikke at det var plads nok (og der var hannen "kun" godt 25 cm) men det er self også en smagssag, fiskene havde det fint nok, men jeg syntes det var lidt "presset".
Men en rigtig smuk cichlide som da er på min ønskeseddel, hvis der en dag pludselig står en kæmpebalje i min stue *santa*
mizzann — 22. november 2010, 20:07
Der er 5 af Paraneetroplus synspila de er ca 10-12 cm, hvordan ser jeg forskel på hanner og hunner, er finnerne spidse på hannerne og runde på hunnerne??
Er godt nok sur i skralden, over de fisk forhandleren har solgt sammen....
steen_kbhn — 22. november 2010, 20:24
Det kan så vidt jeg husker være vanskeligt at se kønsforskel før de bliver større, men det er fint at du har 5. Det er vigtig at de selv får lov til at vælge mage, arrangerede ægteskaber er heller ikke godt i de kredse, det kan ende med en død hun hvis ikke de er enige om tingene.
Til gengæld er de ret harmoniske hvis de selv får lov at vælge og går som regel sammen uden problemer, du skal så flytte overskydende dyr væk efter pardannelsen.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.