Erfaringer med blyantfisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Banan Krokodille — 12. november 2010, 20:34

Hej.

Jeg overvejer at anskaffe nogle rød blyantfisk (nannostomus mortenthaleri). Er der nogle der har nogle erfaringer med denne fisk og om de, vil kunne gå i mit akvarium.

Mit akvarium er 160 ltr. (100 x 40 x 40), mange planter, tre store trærødder og huler af lavasten.
Jeg har pt.
- 4 boesemani regnbuefisk
- 2 kribensis

Men derudover skal jeg have tre til fire boesemani regnbuefisk og nogle mindre ancistrus

Glæder mig til at høre fra jer

mbunaforever — 12. november 2010, 20:38

jeg ville nok være bange for at kribensis'erne spiste dem:(

Banan Krokodille — 12. november 2010, 21:09

Glemte lige at nævne at kribensis parret langt fra er helt udvokset. Er nok højest en fem centimeter. Så hvis man nu valgte de større blyantfisk på fem cm, så kan kribensis parret vel ikke spise dem, selvom de bliver de otte til ti centimeter?

mbunaforever — 12. november 2010, 21:20

nej så tror jeg ikke de ville:). jeg kan godt forstå du ville have den for den er fandeme flot:D

jacob — 12. november 2010, 21:37

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Karpelaks' af jacob

Banan Krokodille — 12. november 2010, 21:41

Ja ikk? Jeg har i løbet af denne uge kommet af med otte kribensis, så akvariet har godt nok virket en smule øde og forladt. Så fik jeg lige anbefalet blyantfisk her til aften, og faldt pladask for dem. Måske også fordi jeg aldrig har stødt på dem før, men mon ikke en velassorteret fiskehandler kan fremskaffe en syv otte stykker:D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.