ideer til 38 liter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

p4350 — 18. oktober 2010, 11:32

Jeg har en ide om at starte mit 38 liter (37,8 l.)) op, men jeg ved simpelthen ikke hvad jeg vil have der i. Har planer om en stak rejer, men hvilke ved jeg ikke endnu, de skal dog gerne yngle helt af sig selv, og så ville det være super, hvis der kunne gå en lille stime fisk deri også.

Det aller bedste vil være hvis jeg kunne køre uden filter, men ikke et krav.

Af planter kommer der en ordentlig bunke cryptocoryner i, pistia og måske noget stjernegræs (Heteranthera zosterifolia). Bundlag er ikke fundet endnu. Der vil ikke komme varmelegme i, men det står i stuen. Og så er det et åben akvarie, så fisk der hopper op, duer ikke 🙂 Nårh ja, og så er lyst 2 x 11W sparepærer, som jeg har haft gode erfaringer med i andet planteakvarie.

Målene er 28 høj, 25 bred og 54 lang

Så hvis i har nogle forslag til både rejer og fisk, så skyd endelig løs.

plindboe — 18. oktober 2010, 12:14

Red cherry rejer skulle være nogenlunde lette at yngle på. Der er dog nok en del fisk der vil guffe deres unger hvis de får chancen.

Hvis du vil køre uden filter, er det nok bedst kun at have rejer. Dog ved jeg ikke om de kan finde på at kravle op af et åbent akvarie. Amano rejer ved jeg kan finde på at stikke af fra et akvarie de ikke bryder sig om. Om det er tilfældet med andre rejer bør du nok undersøge.

Peter 🙂

p4350 — 18. oktober 2010, 12:21

RCS har jeg haft før i 13 liter åbent akvarie, og der var ingen der stak af. Egentlig vil jeg godt prøve noget andet end rcs. Mest fordi de jo allerede er prøvet 🙂

Det er som sagt ikke et must at køre uden filter, og det kræver nok også en del flere hurtigtvoksende planter, før det kan lade sig gøre mht fisk. 🙂

Sølz — 18. oktober 2010, 12:37

Heterandria Formosa hopper ingen steder

p4350 — 18. oktober 2010, 12:40

#4 de ser søde ud 🙂

i kan også lige få billeder af det, nu vi er igang.



Det er egentlig kun halvt åben, men det er jo mere end rigeligt, til at fisk vil hoppe op.

p4350 — 19. oktober 2010, 07:18

jeg overvejer kraftigt de små Heterandria Formosa. Hvor mange vil man kunne holde, sammen med en håndfuld rejer? Hvilke rejer ved jeg stadig ikke. Det kommer an på hvad jeg finder på skive messen.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.