Kinesisk algeæder - "problembarn"
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
crj100 — 17. oktober 2010, 19:05
Har gennem over 2 år haft en af disse "gule djævle" i mit 128L. Det har indtil nu gået fint, mine Kribensis kunne sætte den på plads.Desværre er de begge døde for nylig, og siden har den "gule" overtaget totalt. Selv mine blålæbede mundrugere jager den rundt, så hannen står og trykker sig i et hjørne. Og den havde det fint, mens Kribensis-far styrede begivenhederne.
Hvad er løsningen? Nakkeskud til den gule?
Store Dyne — 17. oktober 2010, 19:20
Thomas C — 17. oktober 2010, 20:30
crj100 — 18. oktober 2010, 11:12
Vil lige fortælle om min succes 😀
Havde læst om diverse genvordigheder mht at fange "bæstet", men satte et net ned et strategisk sted, og lod den falde til ro. Herefter vovede den sig frem fra stenhulerne, jeg fik afskærmet vejen med et andet net, og vupti, så gik den lige i fælden. Total fangst-tid ca. 30 sekunder. Ny rekord? 😛
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.