Syd-amerika oscar

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

lawmichaelsen — 16. oktober 2010, 17:14

tiden nærmer sig, den 19 december og der har mine forældre givet mig lov til at få et akv. på 325-275 L. og der havde jeg tænkt mig et par oscar og en arowana evt et par småfisk. så ville lige høre hvordan det lyder?. også har jeg også lige et par spørgesmål til oscar og arowana,

kan ikke finde artsbeskrivelsen til arowana men oscar har jeg læst FLERE gange, der står desværre ikke så meget.

ville bare spørge hvordan man får gode vandforhold til oscar og arowana, altså med ph verdierne osv.? hvad kan de spise andet end det normale tørfoder...hvordan ser man forskel på han og hun på begge fisk ? hvordan ville den bedste indretning være ? kan jeg have 1.1 oscar og arowana og måske et par store maller ? evt andet spøndene eller nødvændigt information.

Tak på forhånd.

Patrick — 16. oktober 2010, 18:00

Hej Nicolai.

Jeg vil mene at et akvarie på 275-325 L er for lille til både Oscar og specielt til Arowana.

Der er så mange andre flotte syd og mellemamerikanske cichlider der vil passe fint, men lige netop de to arter du har udset dig mener jeg ikke er passende.

lawmichaelsen — 16. oktober 2010, 18:43

hov mente 325-375 L

Patrick — 16. oktober 2010, 18:50

#3
Det gør desværre ikke den store forskel.

Oscar skal efter min mening minimum have et 530 L. Gerne op på 2 meters længde, dvs 720 L eller 900 L.

Arowana mener jeg ikke kan holdes i mindre en 2 m akvarier hvis den overhoved er passende der.

mikkel81 — 16. oktober 2010, 20:01

Hej Nicolai!
Jeg må desværre give Patrick ret, de fisk er/bliver ALT for store til den akvarie størrelse!! Her er lige et billede af en god størrelse Arowana og de kan god blive meget større og bliver det hurtigt!! Og arowanaen er altså heller ikke den nemmeste eller billigeste fisk!!

Jeg ville også råde dig til at finde på noget andet, desværre!

K-_Christensen — 16. oktober 2010, 20:09

#1 de andre har desværre ret det blir for småt en anden ide kunne istedet være rødstrubede cichlider og blå acara 🙂

ciklidefan — 17. oktober 2010, 21:40

Nu ved jeg at jeg får "tæsk" - men HVIS du kun har et par oscar (og det skal være et garanteret par - dvs. de skal have ynglet) og du gider skifte vand og rense tit nok - så kan du faktisk godt have et par gående - og endda ganske udmærket. Jeg har selv haft et par gående i et 325 liters - de skulle kun gå der mens et 720'er blev gjort klar - men de kom faktisk til at gå der i flere måneder, for de lagde æg og passede ungerne i månedsvis - den eneste grund til at forældrene kom over i 720'eren efter nogle måneder var faktisk at ungerne "gnavede" i forældrene, og de kunne ikke komme langt nok væk fra ungerne, så derfor flyttede jeg forældrene til deres nye hjem. De viste INGEN tegn på at akvariet var for lille - voksne ciklider er ret rolige hvis de er parret ud og det er et harmonisk par. MEN - det kræver vandskift 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.