"Scroll til nyeste"-funktionen

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Fischer2307 — 9. oktober 2010, 10:38

Hvad går det egentlig ud på??? *blink*

SogneprQsten — 9. oktober 2010, 10:51

Det er en funktion, så hvis du læser en tråd som udvikler sig og bliver meget lang - behøver du ikke at scrolle til bunden.

Du kan fjerne denne funktion i dine indstillinger.

Jeg har prøvet at fjerne den en periode - og må sige jeg bedre kan lide det med den på.

Fischer2307 — 9. oktober 2010, 11:04

Aha! Smart! 😀

martinkr — 9. oktober 2010, 14:01

Kunne man ikke lave funktionen således at den faktisk scrollede ned til nye indlæg i stedet for bare at scrolle helt ned i bunden. Det burde da være muligt.

/Martin

SogneprQsten — 9. oktober 2010, 14:37

#4 Den scroller ned til det nyeste indlæg, men jeg tror jeg ved hvad du mener.

Tror ikke det muligt nej, den kan jo ikke se hvor mange indlæg du har læst ned.

Og hvis man lavede en ordning hvor i man kunne krydse af der man var noget til, så forestil dig hvor meget data der skal behandles med så mange brugere 🙂

Dette fungere glimrende.

Fischer2307 — 9. oktober 2010, 15:58

Hvis ellers man holder sig nogenlunde opdateret med indlæggene, er det faktisk en ret god funktion...

Kviller — 9. oktober 2010, 16:42

Nej det kan ikke laves så nemt. Den måde den checker på om der er nye indlæg er siden gemmer en data streng hver gang du besøger en tråd, med trådens ID nummer og hvilken dato og tid du har læst den. Så hver gang du loader forsiden, så sammenligner den hver enkelt tråds ID nummer for hvornår du sidst har læst den og hvornår det nyeste indlæg er oprettet, så hvis forskellen er der, sætter den en stjerne.

martinkr — 9. oktober 2010, 18:00

Hmm... Det kan godt være at det bare er mig, men umiddelbart ville jeg mene det burde være lige til.

Lige nu gemmer i ID nummeret på tråden samt dato og tid. Dette kan så udvides til at i også gemmer antal indlæg der er i en tråd, eksempelvis den her vil tallet 7 skulle gemmes.

Det "scroll til nyeste"-funktionen gør er at indsætte #SiteEnd efter url'en. I stedet skulle den så indsætte #t7 og den scroller ned til det indlæg der var det sidste, sidste gang man var derinde. Hvis der er nye indlæg i tråden skulle man egentlig indsætte 7+1 hvilket så giver #t8 og man er nu scrollet ned til det nye indlæg.

I og for sig ved at gemme antal indlæg kan man skrotte at gemme dato og tid og derved mindskes den data-streng der skal gemmes, da man i stedet tjekker om der er kommet nye indlæg ved at se om antal indlæg er større end 7.

/Martin

Kviller — 9. oktober 2010, 18:16

Korrekt, men det vil sige endnu en data den skal igennem og gemme for hver enkelt tråd, som vil sløve siden endnu mere... Allerede nu er der enormt stor forskel på hastigheden om man har "stjerne markingen" aktiv eller ikke og her henter den "kun" et bit og ikke en INT value som den skal linke til i url'en. Så ganske rigtig, det kan godt lade sig gøre, men vil gøre det langsommere for alle. Vi har allerede problemer med at funktionen er langsom. Der er over 1 million tråde og 17.000 bruger. Hver tråd har et ID nummer for hvert enkelt bruger for at holde styr på det, så det vil sige for hver enkelt stjerne den skal vise på forsiden skal databasen scanne 17.000.000.000 rækker igennem for at se om der er et match.

Det kan sagtens laves smartere, men det er det ikke 🙂 De fleste andre boards har en funktion hvor den "kun" gemmer tråde med aktivitet inden for den sidste uge / 2 uger og hvis der ikke har været aktivtet i en tråd i den periode vil den automatisk blive slettet fra "Nye indlæg" databasen og de vil stå som læste, selvom man måske ikke har læst den.

Hele den funktion med læste / ulæst er for at sige det mildt noget rigtig lort som det er lavet her, men det er lige lidt uoverskueligt at få den lavet om.

mobe31 — 9. oktober 2010, 18:22

kunne man ikke evt. slette nogle af de ældgamle tråde som aldrig bliver læst? ...jeg mener bare, at der må være mange som kan fjernes hvis de ikke er blevet læst/brugt i f.eks 6 mdr????

martinkr — 9. oktober 2010, 18:30

Ja det lyder ikke umiddelbart som den smarteste løsning.

Du må jo bare igang med at lave et nyt forum-framwork 😛

/Martin

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.