platyer gravide????

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

timhonore — 22. september 2010, 21:54

har et lille problem, har kigget rundt på denne side, og kan ikke rigtig blive enig med mig selv om mine platyer er gravide;)
og hvis de er er det så på tide at putte dem i fødekasser?

her er lige nogle billeder:

Midtjylland — 22. september 2010, 22:33

Hvis du har haft hunner sammen med hanner i gennem et stykke tid, er de med 99.9 procents sikkerhed (sådan cirka...) drægtige. De er ligesom guppyer i den henseende.

Jeg tror ikke at de er helt klar til at poppe endnu. Hvis en hun begynder at trække vejret meget hurtig og opsøger fredlige steder i akvariet, evt. lægger sig på bunden, er det sandsynligt at det er tæt på.

timhonore — 23. september 2010, 16:27

takker for hjælpen(:!

Perfod — 23. september 2010, 17:19

ser ikke helt ud som om de skal føde, kan godt gå lidt tid endnu , men lidt svært at se på uskarpe billeder

jery — 23. september 2010, 18:18

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Nybegynder' til 'Akvariesiden.dk - Levendefødende tandkarper' af jery

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.