Opfølgning på : Flytte mallehan med æg og rør..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bailey123 — 22. september 2010, 20:40

Super malle-"far". Har lige flyttet ham i røret, med æggene som må være tæt på udklækning.
Flyttede det hele, lidt kvikt, men stille og roligt ind i yngle-baljen. Han ikke så meget
som bakkede det mindste, men lå/ligger roligt og vifter..... 😀:D:D:D:D:D:D....er det ikke
herligt, mit første malle-yngel...😀:D:D:D:D

Smedegaard — 22. september 2010, 20:59

Altid spændende at følge sådan noget ! 😀

Perfod — 22. september 2010, 21:37

behøver man at rykke yngel , jeg havde da på fornemmelsen at de var store nok til ikke at blive spist

Mr.Frog — 22. september 2010, 22:00

#3
Det kommer helt an på hvilke fisk der ellers er i akvariet. Feks så ville scalarer grovæde af dem.

Perfod — 22. september 2010, 22:10

ok det er fordi jeg har kun neon, guppy og platy

Bailey123 — 22. september 2010, 22:25

#3 jeg har gjort det fordi det vil være svært at finde/fange - måske 50 - små maller i mit selskabs akvarium den dag de små mallebørn skal videre...tror det vil give en masse unødig uro blandt de øvrige beboere...*uhh*

Bailey123 — 26. september 2010, 14:37

jubiiiiiiiii - så er de "klækket", de små ancistrus, og hænger inde i hulen hos malle"far". Han vogter godt over dem, og kan derfor ikke se om der er mange,...........spændende når de kommer ud. Tror også snart malle"far" må være sulten.
Jeg har molly og platy yngel på mellem 1 og 2 cm at gå i den samme balje, mon de er store nok til at spise de små ancistrus`er ???? *uhh* *uhh**uhh**uhh*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.