små hvide dyr i mit akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Andress — 18. september 2010, 09:47

Hej der er kommet små hvid dyr i mit akvarie.Er der nogen der kan hjælpe med hvad slags det er og om de er farlige.De ser ca sådan her ud

Shonne — 18. september 2010, 10:09

Hej, først og fremmest..
Hvilke fisk holder du, og hvor tit skifter du vandet ved dem?

Så vidt jeg ved er den lille hvide tingest ikke skadelig, men forekommer ofte i akvarier, hvor vandet ikke bliver skiftet jævnligt.
Jeg har selv været udsat for at have dem i mit akvarie da jeg holdt piratfisk.

De kan udryddes ved hyppige vandskift eller v. køb af større spandpumpe/filter, hvis filteret er for småt eller ikke effektivt nok. (Sidste løsning burde ikke være nødvendig)

Mvh Søren

Multi — 18. september 2010, 11:02

http://www.neonfisken.dk/index.asp?ArtId=14283&ActiveMenu=15570
Kig her, så kan du se hvad det er, hvis de er på siden..

Andress — 18. september 2010, 14:29

Det er mit 530l man kan se i min profil.Det har ca kørt 2 ugers tid nu og jeg har et uv lys tændt nogen timer om dagen.Og kun en eheim 2028 sat til nu.jeg for købt en tetratec ex1200 til den første. som man kan se på billedet er det helt fyldt med rødder og der er også svamp på de fleste..jeg kommer snart nogen snegle i som jeg håber kan få spist noget af svampen.

Når du siger du mener de ikke er skadelige så venter jeg og ser om de ikke forsvinder med tiden.Og laver nogen vandskifte.
De eneste fisk er nogen helt små molly unger, de er da ikke døde eller viser nogen tegn på sygdom..endnu..

De ligner ikke dem hos neonfisken.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.