ynglende khulii ål
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
johnny9900 — 4. september 2010, 23:56
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=119957
johnny9900 — 4. september 2010, 23:56
Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.
Sølz — 5. september 2010, 01:08
jacob — 5. september 2010, 07:01
johnny9900 — 5. september 2010, 09:32
Bruger #805289 — 5. september 2010, 10:07
For 3 år siden oplevede jeg selv at der var kommet kuhli-yngel i mit selskabsakvarie på 180 l, hvor der var groft bundlag.
Vi var på ferie i 3 uger, og da vi kom hjem opdagede jeg til min gru, at timeren til lys var gået kaput, så der havde været lys 24 i døgnet og hele akvariet var overbegroet af alger (trådalger og grønalger). Der var jo kun et at gøre, og det var at tømme akvarie, vaske, skrubbe og rense alt... Under tømning opdagede jeg da mine 10 voksne kuhlier (som var det antal jeg havde købt) + 4 små kuhli'er. Da filteret så skulle efterses var der sørme også 3 små kuhli'er deri 🙂
Så jo, det er ikke umuligt at få kuhli yngel, men bestemt ikke noget man kan planlægge at få...
Her hen i sensommeren / starten på efteråret, starter jeg et Kuhli-artsakvarie op, hvor jeg så håber at der "måske en dag" vil være små kuhli'er at finde. Det er dog ikke noget jeg regner med at der kommer, så bliver ikke skuffet over at der ikke kommer yngel, men vil da blive glædeligt overrasket hvis det alligevel skulle lykkes igen en dag 😉
Det skal lige siges at jeg havde haft kuhli i 6½ år da jeg var den heldige "vinder" af kuhli-babyer 😎
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.