Hvordan fanger man pansermaller??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

BjarkeJensen — 30. august 2010, 13:15

Har 6 små søde pandapansermaller, som jeg skal have flyttet fra deres "hotel akvarie" (et lille akvarie med et par planter i) til deres nye og permanente hjem 🙂
- Men hvordan dælen får jeg lige fanget dem?
De er jo sindssygt hurtige og jeg er simpelthen så bange for at gøre skade på dem 🙁
- Marie

Kristian87 — 30. august 2010, 13:22

Hejsa. Der er ikke andet at gøre end tage et net i hver hånd og stille og roligt få dem op i et hjørne og få dem ind i nettet.🙂

BjarkeJensen — 30. august 2010, 13:31

Kristian87: Tak for svar 🙂
- Marie

Kristian87 — 30. august 2010, 13:36

Så lidt. Held og lykke med at fange dem

jery — 30. august 2010, 13:37

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Æglæggende tandkarper' til 'Akvariesiden.dk - Maller' af jery

BjarkeJensen — 30. august 2010, 13:38

Tak! - Det får jeg nok også brug for 😉
- Marie

Midtjylland — 30. august 2010, 14:00

Pansermaller er utroligt hårdføre, så der skal meget til før de kommer til skade. 🙂

BjarkeJensen — 30. august 2010, 14:15

Midtjylland: Ok - Tak til dig også 🙂
- Marie

BjarkeJensen — 30. august 2010, 21:15

Mallerne er nu fanget (valgte at tage ALT ud af akvariet) og flyttet ind i deres nye hjem 🙂

Kristian87 — 30. august 2010, 22:30

Det er os tit det nemmeste at tømme det for ting og sager inden man går i gang med at fange dyrene 🙂

BjarkeJensen — 30. august 2010, 22:32

Kristian87: Nemlig - Det fandt jeg jo så også ud af 😀
- Marie

Udlandsdanskeren — 30. august 2010, 22:45

Jeg tager en fodertablet af de grovkornede og lægger i et ketcher-net, sætter nettet tæt på forruden sådan så netposen med foderet bager bagud. Pansermallerne finder hurtigt ud af hvor maden er og svømmer undt omkring nettet, men de er ofte for mistænksomme til at svømme ind i det. Derfor, når en pansermalle er mellem forruden og nettet, vifter jeg en hånd hurtigt op til ruden, så fisken overraskes; som reaktion svømmer den direkte ind i netposen. Og så skal man være hurtigt og vippe nettet ind mod forruden så mallen ikke kan undslippe.
Håber det giver mening.

U.

BjarkeJensen — 30. august 2010, 22:56

U: Det giver bestemt mening - Det vil jeg huske til en anden gang 🙂
- Marie

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.