Når Engle Mobber
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Ben-p — 16. august 2010, 00:21
Jeg har fire scalare og en af dem er begyndt at mobbe de andre en del de sidste par dage. Den har også her sidste nat fået en flænge i den nederste finne. Det er ikke første gang at de har være oppe at toppes men det er et par måneder siden der sidst var uroligheder af betydning og der var det på et andet niveu og overstået med mindre skrammer før det gik op for mig.
Der er en af de andre der ikke lader sig kyse helt så meget og har set den en enkelt kamp i kysse kamp med mobberen som den dog tabte og ellers stikker den af lige som de andre.
3 af dem har ca samme størrelse og en der har været ramt af en parasit er en del mindre men dog begyndt at vinde størrelse her på det sidste. Den lille har normalt ikke varet udsat for udfald men selv den får sig et fur nu.
Jeg har en mistanke om at de alle fire er hanner og det derfor er lidt dominans kampe. Desuden er det alle sorte p.scalare som generelt skulle blive lidt mindre men være en smule mere agresive end de andre varianter.
Jeg læste en artikel som nævnte at specielt i mindre flokke, under 6, sker det at der er forøget aggresivitet og mobbe opførsel blandt scalare.
Mit spørgsmål er derfor om der er nogen der har erfaring med om introduktion af flere scalare (2-4) i en sådan situation vil reducere problemet eller om det er for sent at mobberen allerede er låst fast i sit mønster? Og hvis det ville hjælpe med en større flok bør det så være hunner der suppleres op med?
DeeJay — 16. august 2010, 12:31
Bruger #593897 — 16. august 2010, 13:13
Ben-p — 16. august 2010, 13:37
#2 Akvariet er forholdsvis tilvokset så de kan finde skjul for hinanden, men de vil jo helst stå sammen, indtil mobberen jager de andre i skjul.
#3 Det er også hvad jeg er nervøs for. Og jeg er skam meget opmærksom at akvariet er på den nedre grænse af det anbefalede til scalare.
Bruger #981127 — 16. august 2010, 13:41
Bruger #593897 — 16. august 2010, 13:48
Ben-p — 16. august 2010, 14:03
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.