Hvad er navnet på disse Cichlider ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

klovborg — 8. august 2010, 10:54

Hej
Mon der er nogen den kan hjælpe med navnene på disse Ciclider.

Billed 1 Han

Billed 2 Hun

Billed 3. + 4.???



Hilsen Kim Klovborg

rostratus — 8. august 2010, 11:53

vil mene det første par er Otopharynx tetrastigma. De andre er nogle mbuna af en eller anden slags.😉

Kiwa — 8. august 2010, 12:32

Indlægget er flyttet fra 'Cichlider - Afrika - Malawi - Generelt' til 'Cichlider - Andet - Artsidentifikation' af Kiwa

lindgren87 — 8. august 2010, 14:51

billede 3 + 4 er da enten syge, eller underernæret??

emil_4600 — 8. august 2010, 15:06

jeg synes også de fiskene på de nederste billeder ser lidt sløje ud? hvertfald tynde...

klovborg — 8. august 2010, 16:54

Hej. i har ret i at den ser syg. den spiser normal, men den holder sig meget i overfladen og den bliver ikke jagtet af de andre fisk.. Ham jeg købte akvariet af mener at det skulle være en Blå delphin, med det er jeg ikke enig i.

K-_Christensen — 8. august 2010, 17:12

den ser ud som om det bedste ville være at skære hovedet af den *skeptisk* er lidt svært at se men kunne godt ligne en blå delfin lidt, men så er den ihvertfald syg eller meget udhungret for burde vel næsten være dobbel så høj *skeptisk*

theill — 8. august 2010, 22:06

Billede 1 og 2 kunne måske være en Trematocranus placodon. Synes dog at pletterne på siden af dem sidder lidt lavt... Kunne også være en Tramitochromis intermedius.
Har dog ikke personlig erfaring med nogle af dem, så jeg er ikke sikker.

steffen.. — 9. august 2010, 22:10

1+2 er tramidichromis intermedius vil jeg tro....

malawi-maker — 11. august 2010, 04:30

De 3 sorte pletter er større på tetrastigma i forhold til intermedius, desuden er der forskel på formen på deres ægpletter. Tetrastigma har mere aflange og større ægpletter hvor intermedius har mindre og mere runde ægpletter.
Nu kan jeg ikke se ægpletterne rigtig på billed 1, men uden at være sikker så hælder umiddelbart jeg mest til intermedius ud fra billed 2.. Tandsættet er også meget forskelligt på de to arter.

klovborg — 11. august 2010, 18:44

Hej. Tak for svarene. Jeg er enig at det er tramidichromis intermedius efter at søgt på nettet.
Hilsen Kim Klovborg

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.