Uhøfligt eller ej?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
LoddiDK — 22. juli 2010, 14:44
Jeg arbejder til daglig i en forretning med kundebetjening. Vi oplevede idag, at en kunde valgte at ringe til os 9 GANGE i træk, hvor jeg måtte tage røret, selvom jeg var fuldt optaget. Jeg sagde butiksnavnet, ventede på kundens navn og derefter sagde jeg til kunden, at det var uhøfligt at ringe 9 gange i træk, hvorpå han sagde, at han havde masser af tid og derfor vil blive ved med at ringe, men han synes, at modtagelse i telefonen var grov. Jeg sagde, at jeg proiterede mine kunder i butikken, hvorefter han sagde, at så kunne jeg jo bare lade være med at tage telefonen. Så tænker jeg, hvorfor holder man så ikke en pause på 5-10 minutter inden man ringer igen, hvis telefonen ikke bliver taget, når man har ringet op 1-2-3 gange.
Min kollega synes ligemeget, hvor mange gange kunderne ringer, om det så er 9 eller 20 gange, så må man aldrig kommentere det, hvor jeg mener det modsatte. Jeg har ikke noget imod, at man ringer op 2-3 gange i træk men derefter burde man jo kunne indse, at personalet ikke har tid til telefonen.
Hvad synes I?
Ullits — 22. juli 2010, 14:57
Tilsvarende har forretningen internet og email mulighed, så virker det også særdeles useriøst hvis man ikke får et svar....
Hvis der er tale om en "kunde" der ringer udelukkende for at chikanere, så må der på et tidspunkt være en grænse for hvor diplomatisk man kan være, men telefonen er man nødt til at besvare, man kan jo ikke vide om det er den ene eller anden der ringer...
Har man annonceret at man har en telefontid f.eks. fra 1200 -1600, er det yderligere påkrævet at man afsætter resourcer til at besvare mulige opkald.
misscat_au — 22. juli 2010, 14:58
Ullits — 22. juli 2010, 15:01
AndersGS — 22. juli 2010, 15:08
(been there, ved godt hvor stresset det kan være) 😉
Men jeg var blevet gal hvis du havde sagt det til mig.
Hugo — 22. juli 2010, 15:09
Jeg bliver direkte harm, hvis jeg er ved at blive ekspederet, telefonen ringer og ekspedienten, så giver sig til at betjene telefon kunden, inden jeg bliver gjort færdig!!
Jeg har jo trodsalt gidet at bevæge min store R" hen til butikken, for at købe et eller andet.
Hypigst sker den slags på grillen, hvor folk ringer for at bestille................ Når det sker, fortæller jeg hvorfor, og finder en anden grill 🙂🙂
En enkelt gang, hvor det skete for kunden foran mig.............. ringede jeg selv og afgav min bestilling telefonisk, lagde røret og bad om en pølse til ventetiden:D:D
AndersGS — 22. juli 2010, 15:18
Svend Erik — 22. juli 2010, 15:34
Ja jeg vil også mene at den kunde der er i butikken har samme krav til betjeningen som telefonkunden. Så jeg mener også jeg står først i køen.
Hvis telefonkunden er vigtigere end den kunde der kommer personligt så må der være en telefonpasser ude bag ved.
Ullits — 22. juli 2010, 15:37
Jeg har da også oplevet, hvis man som fysisk kunde i en butik, er blevet spurgt af ekspedienten, om man havde noget imod at vedkommende tog telefonen.. hvilket jeg synes er fuldt acceptabelt, fordi man så som kunde har muligheden for at sige til eller fra....
Alle oplever vel også den "Stress" en telefon giver når den ringer, især hvis det er ubelejligt, den "kræver" ligesom ens opmærksomhed, med mindre den er lydløs. 😀
LoddiDK — 22. juli 2010, 15:42
Jeg arbejder i en optikerforretning, så folk burde vide, at de ringer til en butiksforretning som også kan have kunder i butikken.
Jeg vil også selv have ringet nogle gange, hvis jeg skulle have fat i en kundeservice, men her er der tale om en butik, hvor der sker betjening i form af synsprøver, linser, udvalg af briller og div ting.
Jeg kan simpelthen ikke forstå, at folk kan finde på, at ringe indtil der automatisk bliver lagt på (ca. 40 sekunder), vente 3 sekunder og ringer op igen... og så lige gøre den gentagelse 9 gange. Det vurdere jeg som uhøftigt overfor personale og andre kunder som faktisk står i butikken.
Kunden der ringede, ville forresten bare bestille en synsprøve, så han var jo ikke døden nær, hvis han havde ventet med at ringe igen 10 min senere og det skal siges, at det var en pensionist ;-)
LoddiDK — 22. juli 2010, 15:53
psyko — 22. juli 2010, 15:58
Hvis det er f.eks er hårdevidevarer eller andet der har en betydelig høj værdi, vil jeg mene det er i orden at ringe og høre om pris, muligheder osv. da det trods alt er en ret så omfatende invistering for de fleste folk.
men er det nu et supermarked hvor det er gamle fru Gerda der skal høre om der er flere æg... jamen så var jeg nok også blevet ret så irriteret.
Dog vil jeg altid mene at kunden i butikken har førsteret til betjening. Bliver der så som i dit tilfælde ringet og ringet så det forstyrer en ekspedition, ville jeg nok spørge kunden om det er i orden at jeg tager telefonen og siger at personen skal ringe tilbage om 10 min. og hvis ikke så ville jeg slukke telefonen. Der er trods alt større chance for et salg til en person der har gidet lette r.... og komme ind i butikken.
og stod jeg i en situation hvor jeg skulle vælge mellem 2 kunder så ville jeg da også øjeblikkeligt skode det fjols der har masser af tid, men alligevel bare vil snakke med butikken her og nu.... der er jo nok en grund til der ikke bliver svaret og har du så meget tid, så ring dog for pokker igen om en halv time...;(
#1 så var det en kunde i butikken du var optaget af syntes jeg det var helt iorden gjort.
Jeanette T — 22. juli 2010, 16:05
Det har jeg oplevet flere gange, hvor jeg har ringet til en butik, og jeg syntes det er en god ordning, både for kunden i buttikken og den i telefonen.
Mr.Frog — 22. juli 2010, 16:30
En kunde ringer til butikken, og tilsyneladende "gider" butikken ikke, at besvare opkald fra kunden. Selvom man har ringet til dem 9 gange.
Det kan da kun være dårlig service og uhøflighed fra butikkens side. Det er dog trods alt butikken der er til for kunden og ikke kunden der er til for butikken. Men sådan ser ekspedienten måske ikke på på sine kunder ?
Hvis man mener, at kunder der ringer ind og skal bestille en vare hos butikken kun er til gene og ikke er så vigtige, at de må bruge af ekspedientens tid. Ja, så er man en dårlig ekspedient i mine øjne.
Hvis man arbejder med "kundeservice" til dagligt, så burde man have en anden indstilling overfor sine kunder, det er jo ikke ekspedienten der er vigtigst i den situation.
Havde det været mig der var kunde, havde jeg fundet en anden optikker, for dem er der da heldigvis nok af.
Det er dig der lever af kunderne, og ikke kunderne der lever af dig 😉
Er større overblik og et kursus i kundebetjening ville gøre underværker.
Hugo — 22. juli 2010, 17:34
Det har jeg oplevet flere gange, hvor jeg har ringet til en butik, og jeg syntes det er en god ordning, både for kunden i buttikken og den i telefonen.[/citat]
'
Ville du også aceptere at være den næste kunde, som har stået i kø 10-15min på grillen........... At telefonen moser sig ind i rækken ?
Jeg vil ikke! Det kan aldrig være rigtigt at telefon kunder skal rykke foran!
Tit og ofte er det nemlig egoistiske kunder som ikke gidder stå i kø, som på den måde benytter telefonen, til at komme foran! 🙂
Svend Erik — 22. juli 2010, 17:44
Prøv at se det fra kundens side, du er nummer 2 i køen, telefonen ringer 8 gange, så er du lige pludselig nr 10 i køen.
Akvarie West — 22. juli 2010, 18:13
Min telefon har sidste prioritet, og dem der ikke kan finde sig i det, de har nok fundet en anden forretning.
Jeg oplever jævnligt at der er personer der ringer, mens jeg står med kunder, hvor de så ringer op igen, så snart telefonsvareren har talt færdig. Det kan de få timer til at gå med. Når kunder gør det, så kalder jeg det telefon terror eller telefon spam, og så har jeg flere gange taget røret af, for at undgå at høre på det. Jeg har også ventet med at lægge røret på til efter midnat. Jeg føler en lille glæde indeni, ved at have den tanke, at personen der har kimet mig ned, måske også har trykket 5, for at blive ringet op, når der blev ledigt. Og jeg har et par gange oplevet, at personen har ringet tilbage på det tidspunkt pænt efter midnat.
På den anden side har jeg det også sådan, at hvis jeg har 2-3 kunder i forretningen, og ham jeg er ved at hjælpe pludselig siger "lige et øjeblik" og svarer sin mobiltelefon, så går jeg videre til den næste kunde, og ham med mobiltelefonen, han må så vente til jeg er færdig med den anden kunde.
Telefoner bør være et hjælpemiddel. Men for mange er det en dims der styrer deres liv.
Når alt det så er sagt, så har jeg selv en mobil forretningstelefon, som kun få kender nummeret på. Det bruges f.eks. til at mine grossister kan komme i kontakt med mig, så den svarer jeg også selv om jeg har kunder. Det er jo ofte en information som jeg skal bruge i forretningen, måske til en kunde der venter.
Jeg mener at fejlen i #1 er, at telefonen er blevet svaret. Når man løfter røret skal man gøre sit bedste for at lyde venlig.
Akvarie West — 22. juli 2010, 18:26
Smedegaard — 22. juli 2010, 22:24
mobe31 — 22. juli 2010, 22:35
Jeanette T — 22. juli 2010, 22:41
Det har jeg oplevet flere gange, hvor jeg har ringet til en butik, og jeg syntes det er en god ordning, både for kunden i buttikken og den i telefonen.[/citat]
'
Ville du også aceptere at være den næste kunde, som har stået i kø 10-15min på grillen........... At telefonen moser sig ind i rækken ?
Jeg vil ikke! Det kan aldrig være rigtigt at telefon kunder skal rykke foran!
Tit og ofte er det nemlig egoistiske kunder som ikke gidder stå i kø, som på den måde benytter telefonen, til at komme foran! 🙂[/citat]
Man skal altid huske på at man selv kan være den der ringer en dag.
Jeg har flere gange være i en butik, hvor telefonen har ringet i uendelighed, hvor jeg har sagt tag den bare, jeg venter så længe, den smil og taknemlighed fra ekspideinter er utrolig meget værd og du er ikke i tvivl om at du lige har gjort arbejdsdagen bedre for ham/hende.
et eksempel: I tirsdag fik vores store søn lov til at låne vores bil, da der var lidt leveringstid på reservedelene til hans egen. Da han var kørt blev jeg klar over at de shorts som min yngste søn fik i fødselsdagsgave skulle have været bytte senest samme dag. Jeg ringede derfor til butikken for at høre om jeg kunne vente med at bytte til i dag, da jeg ikke havde bilen hjemme før.
Jeg har 18km til Holstebro, så i det tilfælde gider jeg ikke lette røven og cykle til byen.😛
mobe31 — 22. juli 2010, 22:43
hpj — 22. juli 2010, 22:54
mobe31 — 22. juli 2010, 22:59
hpj — 22. juli 2010, 23:07
Hugo — 22. juli 2010, 23:18
Bare fordi jeg godt kan se de 3 bogstaver, med streger under på tavlen.............. Så øjner de strak indtjeningsmugligheder 😀 😀
mobe31 — 22. juli 2010, 23:21
hpj — 22. juli 2010, 23:27
Jeanette T — 22. juli 2010, 23:27
Ja, jeg er frisk, men IKKE så frisk 😛:P:P
Hugo — 22. juli 2010, 23:30
Det har jeg oplevet flere gange, hvor jeg har ringet til en butik, og jeg syntes det er en god ordning, både for kunden i buttikken og den i telefonen.[/citat]
'
Ville du også aceptere at være den næste kunde, som har stået i kø 10-15min på grillen........... At telefonen moser sig ind i rækken ?
Jeg vil ikke! Det kan aldrig være rigtigt at telefon kunder skal rykke foran!
Tit og ofte er det nemlig egoistiske kunder som ikke gidder stå i kø, som på den måde benytter telefonen, til at komme foran! 🙂[/citat]
Man skal altid huske på at man selv kan være den der ringer en dag.
Jeg har flere gange være i en butik, hvor telefonen har ringet i uendelighed, hvor jeg har sagt tag den bare, jeg venter så længe, den smil og taknemlighed fra ekspideinter er utrolig meget værd og du er ikke i tvivl om at du lige har gjort arbejdsdagen bedre for ham/hende.
et eksempel: I tirsdag fik vores store søn lov til at låne vores bil, da der var lidt leveringstid på reservedelene til hans egen. Da han var kørt blev jeg klar over at de shorts som min yngste søn fik i fødselsdagsgave skulle have været bytte senest samme dag. Jeg ringede derfor til butikken for at høre om jeg kunne vente med at bytte til i dag, da jeg ikke havde bilen hjemme før.
Jeg har 18km til Holstebro, så i det tilfælde gider jeg ikke lette røven og cykle til byen.😛
[/citat]
At du har lånt din bil ud............ Giver sgi da ikke mig anledning til at blive sprunget over i køen!!
Du har jo haft 7 dage til at få det ordnet!
Hvis en butik vægter tlf. m.m. højre end fysiske kunder i butikken, så må de sgi låse døren og ikke lukke dem ind.
Det skal dog siges at jeg ikke er mere påholdende, end at den dag jeg har en proppet indkøbsvogn, tilbyder jeg selv en kunde bagved, som kun har få vare, at de må overhale mig.
På samme måde, syntes jeg at det er rimeligt, at når jeg arbejder for en kunde, og telefonen ringer........ så holder den op igen efter en tid. Dette gælder også om det er min chef eller hvem!......... Skulle det ske at jeg er inde for at handle med Tonny, så må chefen sgi også vente med at komme igennem 😀
Når teenagere sender utilfredse sms. pga. manglende svar efter 2 min............... Så venter jeg 3 dage med at svare 😀 😀
Jeanette T — 22. juli 2010, 23:38
Brian C — 23. juli 2010, 10:32
jeg oplever meget tit kunder der ringer på tidspunkter hvor butikker normalt har mest travlt, f.eks lørdag formiddag, eller lige omkring lukketid
som et eks var jeg alene på vagt en lørdag, hvor vi lige havde fået en ny sending hjem, hvilket plejer at betyde travlhed, alligevel var der en kunde der ringer panik, 21 gange på 45 minutter, og hvorfor, for at købe en flamingokasse så han kan sende nogle levende sten
så min opfordring til kunder der vil ringe, lad være med at ringe panik, vent dog lige lidt, tid (mere end 15 sek) inden i forsøger igen, eller send en mail, det er meget stressende at stå og betjene en kunde, men telefonen kimer konstant, hvilket osse kan gøre ens svar i telefonen, en smule mere bidsk end tilsigtet... jeg ved godt at det kommer bag på nogle, men butiksansatte er osse mennesker, med alt hvad det indebærer af fejl og mangler
Akvarie West — 23. juli 2010, 10:32
Det er forbløffende så dårligt kunder sætter sig ind i deres rettigheder, og sikkerhed ved køb på internettet. Rigtig mange kunder aner ikke at der er noget der hedder fortrydelsesret, og henved resten kender ikke reglerne for fortrydelsesret.
Akvarie West — 23. juli 2010, 10:35
Slammers5k — 23. juli 2010, 10:42
Mr.Frog — 23. juli 2010, 12:26
Man kan vel ikke skælde kunden ud for, at forsøge, at komme igennem på telefonen. De kan jo ikke se hvornår ekspedienten er blevet ledig.
Akvarie West — 23. juli 2010, 14:18
Det er yderst sjældent at en kundebetjening varer 10 sekunder, så hvorfor fanden de ringer igen så hurtigt er mig en gåde. Det er en situation hvor jeg hader genkaldknappen.
Jeg har ofte prøvet at stå med et dankort, som skulle køres igennem for betaling, men fordi min dankortautomat gik over telefonlinien, havde jeg problemer med at få en klar linie, bare fordi en kunde ringede op efter ovennævnte metode.
Smedegaard — 23. juli 2010, 15:00
Heheh, kan da godt høre du ikke har arbejdet de steder jeg har ! Hvis folk klagede over en på min gamle arbejdsplads (Jesperhus Blomsterpark på Mors) så kunne man godt regne med at man ligeså godt kunne blive hjemme dagen efter.. Men ja, jeg er heller ikke enig i det ordsprog, men på den anden side kunne jeg heller ikke finde på at svare eventuelle vanskelige kunder imod, forklare det på en stille og rolig måde er sådan set det bedste, medmindre man ikke har sin forretning kær
[citat][citat]Kunden har altid ret, nogen kunder er så bare mere kuk i låget end andre desværre [/citat]Jeg er enig, hvis du udskifter "altid" med "sjældent" 😀
Det er forbløffende så dårligt kunder sætter sig ind i deres rettigheder, og sikkerhed ved køb på internettet. Rigtig mange kunder aner ikke at der er noget der hedder fortrydelsesret, og henved resten kender ikke reglerne for fortrydelsesret.
[/citat]
Yes, helt enig, men sådanne misforståelser kan jo godt forklares for kunden på en ordentlig måde, så mister man heller ikke kunder eller får buler i sit omdømme
Ullits — 23. juli 2010, 15:23
Så skip da den telefon, så sparer man både sig selv og kunden i telefonen for en masse ærgrelser og tidsspilde...
Men siden der alligevel er så mange forretningsdrivende der har en offentlig tilgængelig telefon/nr. , må der vel være en grund til at man har den, og hvorfor så det, når den nu er så stor en plage?
og jeg er helt enig med Smedegaard, hvis man har en og også har en irriterende kunde osv. så skal man gebærde sig med diplomati, det kommer man længst med og et rygte om at man ikke kan komme igennem eller få kontakt til en given forretning, er det noget der rygtes hurtigt... tærsklen for den slags ting ligger meget lavt idag, hvor gud og hvermand er udstyret med en eller flere kommunikationsmidler, det ligger stort set i opdragelsen idag at hver eneste nyfødt baby her i landet også seneste har en mobiltelefon i forbindelse med dåbsgavenB)
Se f.eks. de gange hvor AS har kørt dårligt og folk ikke kan komme på i bare nogle få timer, så stiger abstinenserne...
Man forventer simpelthen at der er adgang 24/7/365 og med den liberale lukkelov der er idag, så er forventningerne til forretningerne næsten den samme...
silenthilldk — 23. juli 2010, 16:24
Som butik er det meget vigtigt som Jørn siger, at give et godt image udaftil, det rygtes sgu hurtigt. Lige så hurtigt som døde fisk i akvarierne ;-)
furius — 23. juli 2010, 20:40
Ja det er irriterende at ringe til en butik/ andet hvor der ikke er tid til at tage telefonen.
men det er dog ikke værre, end at man kan ringe igen 10 min senere.
Eller Telefonen bliver taget og der bliver sag lige et øjeblik eller ring igen om 10 minnutter.😎
Ikke diskutere med kunden, dog kan jeg godt se det irriterende i, at man har snakket med vedkommet 8 x tidligere.
tror også jeg havde bemærket dettte-
stonny — 24. juli 2010, 10:15
Jeg kan godt forstå, at du nødigt vil tale med chefen, for det foregår som oftest i arbejdstiden. 😀
Hugo — 24. juli 2010, 15:40
Jeg kan godt forstå, at du nødigt vil tale med chefen, for det foregår som oftest i arbejdstiden. 😀[/citat]
Hvilken af mine 2 strenge chefer snakker du om Steen ? 😛
lilbow — 24. juli 2010, 16:07
de fleste forstår faktisk hvis man siger til dem at man har super travlt, og måske ikke når at ringe tilbage samme dag, men selvfølgelig vil gøre alt hvad der står i din magt for at nå det.
husk på: uden kunder er der intet job...
LoddiDK — 27. juli 2010, 13:31
Tak for alle Jeres svar. Rart at se, at der er forskellige meninger.
Jeg har snakket med en anden kollega og han undlader, at tage telefonen, hvis kunderne ringer mere end 5 gange i træk, da han heller ikke synes det er iorden. Vi er en butik, ikke en kundeservice og derfor er vi ikke altid tilgængelig ved telefonen.
Vi havde endnu en kunde igår der brugte "gentagne knappen" 13 gange før hun opgav. Så fik vi 15 minutters fred, hvorefter hun ringede igen.
Vi er nu blevet enig om, at vi skal have lavet en telefonsvarer, i håb om, at det hjælper lidt. Har desværre ikke gode erfaringer med det.
Ullits — 27. juli 2010, 17:59
og uanset, så vil jeg da mene at en forretning også er en del af kundeservice uanset hvordan man vender og drejer det, så er det trods alt kunderne der er forretningens livsgrundlag...
Mr.Frog — 27. juli 2010, 19:24
Jo, I er en personlig kundeservice butik.
Det lyder jo som om du helst er fri for betjeningen af kunderne.
Hvis nu man tog telefonen, så skulle kunderne jo kun ringe 1 gang, så er I jo fri for at få stress. Eller også burde I have en telefonservice telefon ved et bureau.
LoddiDK — 27. juli 2010, 20:50
Slammers5k — 28. juli 2010, 02:49
http://www.edbpriser.dk/Information/VendorCategorization.aspx?id=25
ellers kan man da afsætte telefontid på hjemmesiden eller evt. begrænse noget support til emails alt efter hvor mange ressourcer ens butik har.
Syns stadig det er hul i hovedet fra kundens side at antyde at alle butikker har tid til at tage telefonen, hvor naiv skal man være for at tro den bette akvariebutik på hjørnet med 1-2 ansatte aldrig har kunder, aldrig fodrer eller passer dyrene eller sågar lige er igang med at jage en tyv ned af gaden 🙂
self skal man tage telefonen, men det gir skisme ikke kunden ret til at ringe uafbrudt i 15-20mins
Det er da meget normalt at vente 1 eller 2 timer på at komme igennem til sin ISP eller mobi udbyder, så kan man vel også vente 2mins inden man ringer op igen til sin stakkels akvarieforretning.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.