Hvad spiser ferskvandskrebse unger?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
fishnicolai — 19. juli 2010, 11:57
K-_Christensen — 19. juli 2010, 12:04
fishnicolai — 19. juli 2010, 12:15
SlettetBruger468 — 19. juli 2010, 12:16
fishnicolai — 19. juli 2010, 12:20
Matt2609 — 19. juli 2010, 12:22
http://www.google.dk/images?q=astacus+astacus&oe=utf-8&rls=org.mozilla:da:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=3yZETKWQK8iNOO3hudgM&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CB8QsAQwAA
Steffen J — 19. juli 2010, 12:25
Pas på vandet ikke kommer over 26 grader.. Det har jeg personlige erfaringer med 🙂
Da vandet var 26,7 grader begyndte de at flyde, og de andre fisk havde det super 😀
fishnicolai — 19. juli 2010, 12:28
Matt2609 — 19. juli 2010, 14:21
Slammers5k — 19. juli 2010, 17:05
#6 har ret i vi har lokale astacus her i DK, dog er de fleste blevet invaderet af den amerikanske signal krebs Pacifastacus leniusculus.
Kan varmt anbefale "egg milk" det er en blanding de bruger meget i asien til baby rejer og krebs, det består sådan set bare af æg og æggeskaller, du tager 1-2 æg, med skallerne, blander lidt c-vitamen, flagefoder eller andet godt man nu har, grøntsager kan også bruges... brug enten hårdkogt æg eller kog blandingen i vandbad efter det er blendet, man kan blande det med gellatine eller fryse det så det hænger sammen.
Det vil krebseungerne ELSKE, og det gir dem protein, calcium i diæten til deres skal og lecithin som hjælper deres vækst.
De vil self elske grøntsags foder, tørrede blade, snask på et HMF filter, forskelligt frostfoder og andet knust fiskefoder.. sørg for at holde det varieret for at dække alle deres behov.
ellers er det jo meningen forældre krebsene spiser de store ting og ungerne så kommer og spiser krummerne.
Forældrene vil også gå rundt og spise af ungerne, så vil du beholde alle dine unger skal forældrene helt flyttes til deres egen tank, da ungerne ikke kan overleve en flytning.
Det hjælper self at fodre moderen godt, krebsene vil sidde på halen af moderen de første 2 uger ca. og gå rundt om natten og lede efter føde, så længe mutter er godt fodret i denne periode har du gode chancer.
Suppler dem med MANGE huler og gemmesteder for at undgå kannibalisme.
#7 de burde helst ik flyde :O når de dør ligger de bare på bunden.. men 26 grader burde de snildt ku klare i kortere tid, de australske og amerikanske arter kan godt gå op til 28-30 grader endda.
men få identificeret din krebse først, det er heldigvis nemt at se på dens rostrum og cephalothorax.
edit: kan desværre ikke anbefale rejer eller andre skalddyr da de kan indeholde WSSV som kan smitte krebsen, dog har jeg kun hørt om dette være et problem med hele rejer og mest i USA/asien, jeg ville dog ikke risikere det.
stonny — 19. juli 2010, 17:38
http://www.skovognatur.dk/DyrOgPlanter/Artsleksikon/Fisk/Min_fred.htm
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.