Corydoras arter sammen
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
dragerfindes — 3. juli 2010, 09:07
Men vil de stadig 'stime' eller vil de dele sig op hvis jeg køber en anden type end davidsansi? jeg har fået æg med dem tror jeg, men der er vist ikke kommet unger ud af det, men hvis jeg på et tidspunkt ønsker unger tænker jeg at smide dem over i et yngel akvarie.. det er vel begrænset hvor mange æg der kan klække selvom de skulle være uheldige at krydse??
men det første vigtige spørgsmål:
i akvariet, som er 102l har jeg følgende beboere:
4 guppyhanner
4 mysteriesnegle
3 dværgguramier
10 neonfisk
nogle amanorejer
og de 5 corydoras
får måske 2 mere mysteriesnegle, men overvejer tilgengæld at skille mig af med alle guppyerne (jeg har hunner og yngel i et andet akvarie)
Vil jeg få for mange beboere hvis jeg får 4-5 mere pansermaller?
Hvilken type vil fungere sammen med de maller jeg har i forvejen?🙂
Midtjylland — 3. juli 2010, 09:35
Du har fint plads til 4-5 pansermaller mere.
I øvrigt fint indrettet akvarie du har. Er dem med de lange blade en art Vallisneria?
Vh.
Paw
jery — 3. juli 2010, 10:09
dragerfindes — 3. juli 2010, 10:33
Tak for komplimenten til mit akvarie, men det har ændret sig drastisk siden, nyt grus og en ret anderledes indretning, mange flere planter 🙂 må også snart hellere se at få opdateret det har også et 54l planteakkvarie som jeg er lidt stolt af 😉
dragerfindes — 3. juli 2010, 10:35
jery — 3. juli 2010, 10:41
dragerfindes — 3. juli 2010, 11:50
Ben-p — 3. juli 2010, 12:18
Anyways.. smider et par piller ned bag nogen rødder hvor scalarne ikke bryder sig om at komme og så guffer mallerne dem når de er færdige med godbidderne.
Bruger #981127 — 3. juli 2010, 12:27
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.