At holde liv i Triops..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

snoopyzrainbow — 15. juni 2010, 17:11

Jeg har kastet mig ud i triops-verdenen, for det ser ud til at være nogle spændende skabninger, og ungerne er meget interesseret i forsøget.
Vi følger "opskriften" på pakken, de klækkes i "modnet" vand fra vandhanen, blandet med salt, og et varmelegeme. Ganske som der står på pakken.
Vi fodrer med det medfølgende foder, en lille smule hver dag, igen, det står på pakken. Problemet er at når vi når 3 dagen efter klækning, jamen så er de døde 🙁
Det lykkes at klække en stor procent små orange unger, som drøner rundt i små ryk, ganske som artemia.

Det er nu anden portion æg vi er igennem med samme resultat.. De dør bare, hver gang på 3 dagen, ganske deprimerende 🙁
Det skal siges at der tilsættes sådan nogle oxygenpearls, som skulle frigive ilt, så det er heller ikk pga. manglende ilt. Filter vil jeg slet ikke koble på, når de er så små, de bliver bare "spist" af det.

Hvordan holder man liv i dem?

Matt2609 — 15. juni 2010, 18:10

Jeg har ikke rigtigt styr på det, men man kunne vel prøve at kigge på denne side?

http://mytriops.com/articles/quick_setup.stm

Hvor får man overhovedet fat i sådan nogle æg? Synes da også det virker som nogle interessante dyr 🙂

Anita — 15. juni 2010, 18:22

#1

Hej her er en gammel tråd om dem, og nogle fortæller om hvad de fodrer med mv .. måske du kunne bruge noget 🙂

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=880402

snoopyzrainbow — 15. juni 2010, 19:18

#2 Jeg har købt ved www.dealextreme.com, det er billigt,og ret mange af æggene blev til noget. Det er nogle små smarte startpakker der følger med 🙂 Gav 27kr fo 2 startpakker inkl fragt. Så længe man ikke bestiller for over 80kr, så slipper du for told. Eneste minus er at det tager lidt tid at nå frem (10 dage).
Tak for linket, selvom der ikke står så meget nyt i det 🙁 Tænker lidt at det måske er artemia der er smuttet med i pakken og er klækket istedet, ligner nemlig artemia umådelig meget, både udseende og svømmemåde.
Men ved jo ikke hvordan triops ser ud når de lige er klækket..Vil lige læse lidt mere på linket 🙂

#3 har læst tråden flere gange, synes dog ikkee den hjalp synderligt 🙁

snoopyzrainbow — 15. juni 2010, 19:20

Tror jeg har fundet "fejlen"... Overfodring 🙁

Matt2609 — 16. juni 2010, 09:39

Jamen held og lykke med den næste pakke æg 🙂 Og husk at holde os informeret 😀 😀 😀

snoopyzrainbow — 16. juni 2010, 11:07

#6 det skal jeg nok. Jeg har ved nærmere eftersyn opdaget at det slet ikke er triops der er klækket, men derimod artemia. Så kan jeg bedre forstå, de står af. Jeg afventer stadig for at se om triops´ne vil klække, men har bestilt en stak nye pakker*rødmer* Så nu er det bare at vente 🙂
Kunne se på videoer rundt omkring af triops absolut ikke ligner artemia, når de klækker. Men det var jo ikke lige til at vide:D*rødmer*

K-_Christensen — 16. juni 2010, 12:25

hvorfor kommer du salt i vandet , du skal bare starte dem op i distelleret vand og når de så er klækket vent et døgn med at fodre dem 🙂

snoopyzrainbow — 17. juni 2010, 13:32

#8 fordi jeg har fulgt instruktionen på pakken 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.