baggrundsfilter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

junker — 4. juni 2010, 15:51

jeg vil lige høre om jeg er helt galt på den med det her.
det er til malawi.

jullikidd — 4. juni 2010, 17:27

Ser fint ud.
De der plexiplader ville jeg droppe og bruge 3cm. filtermåtte i stedet for fordi måtterne har meget større overflade end en plexiglasplade for bakterir at establere sig i , + det er nemmere at få måtterne til at flutte med baggrunden som måske ikke lige er i vat.
Jeg ville også lave seperate rum for biobolde og keramikrør, hvor keramik kommer først efter insugning og bruges som grovfiltrering + vandfordeling, derefter måtte og biobolderummet og så et lille rum til filtervat og til sidst måtte og pumperum.
Du behøver ikke 2 huller for indsugning, et hul en cm. fra sandbund er rigeligt og gør det at groft snavs og lort nemmere suges ind bag ved baggrund.

stig t — 4. juni 2010, 18:36

Du kan anvende en streamer pumpe, frem for en power head.
En streamer pumpe bruger kun 5-6 W ved 2-3 m3/t. og i et baggrundsfilter hvor der ikke er nogen løftehøjde virker de helt ok.
De larmer ofte også mindre.

junker — 4. juni 2010, 21:35

streamer pumpe kender jeg ikke så meget til.
men ville da være fint med laver strømforbrug.

Brocelius — 5. juni 2010, 23:04

Jeg vil mene at i 1. sektion skal der være grovfiltermåtte og 2. sektion filtervat. Derefter i 3. sektion ville jeg putte biologisk filtermaterialer. I 4. sektion lidt filtervat og sidst PH.

Mvh Brocelius

stig t — 5. juni 2010, 23:13

Bruger selv 2 af denne type i mit 1900 l akvarium med baggrundsfilter. og det kører perfekt.
www.akvarieudstyr.dk/Saltvand/Pumper/CirkulationsPumper/Tunzeturbellenanostream6025

Jeg har placeret pumperne bag baggrunden og sat et 40 mm afløbsrør fra pumpens studs hen gennem baggrunden
Nemt og lige til.

Det er 2 x 6 W

Med en poverhead skulle jeg bruge ca. 60 W det er en besparelse på over 700 kr/år.

Samtidigt har streamer pumpen den fordel at vandstrålen er bredere.

Men streamer pumpen kræver et stort filterareal, da den ikke kan løfte vandet og dermed heller ikke klare hvis filtret er lille eller meget kompakt.

stig t — 5. juni 2010, 23:17

5# har ret biobolde eller lignende skal køre i det filtrerede rene vand.
De bliver belagt med en biofilm der nedbryder alt det skadelige, det virker bedst når det grove er renset fra.

Brocelius — 6. juni 2010, 14:13

#7 Ja med andre ord: Alt det synlige genstande i vandet skal filtreres fra før den "rigtige" biologiske proces kan starte.

jullikidd — 6. juni 2010, 16:55

[citat]#7 Ja med andre ord: Alt det synlige genstande i vandet skal filtreres fra før den "rigtige" biologiske proces kan starte.[/citat]
Det er lige præsist hvad keramikrør gør, de grovfiltrerer - stopper stort snavs før det kan komme ind til bioboldene + det fordeler vandet så det ikke går en bestemt vej. Det gør filtermåtterne sådan set også (grovfiltrerer, men ikke så effektivt. Filtervat i 2 sektion som #5 foreslår = unødvendige vatskift i ny og næ (tilstopper meget hurtigt).

lindgren87 — 6. juni 2010, 17:49

Tja, jeg er ikke nogen guru inden for filtre. Men jeg er også i gang med at skulle lave baggrundsfilter til mit 530L akvarie.
Dette vil jeg selvfølgelig lave på bedste vis. Og det som bliver sagt i trådene #5 til #8. Det strider direkte imod alt det jeg er kommet frem til.
(se link for opbygning - filtreringen foregår fra højre mod venstre) - Det er sådan alle forhandlerne foreskriver det skal bygges op. Og også sådan jeg har set LANGT de fleste akvarister bygge det op - lige set bort fra at de fleste starter med filtersvamp inden bioboldene for at holde styr på dem 🙂. Så det må da være sådan det skal gøres?? oder was? mig der er gal på den ? *rødmer*

Rækkefølge: Indsugningsrist(e) - Filtersvamp - Biobolde - Filtersvamp - Filtervat - Filtersvamp. evt. andet inde imellem, f.eks. keramikrør etc.

http://img197.imageshack.us/img197/1952/spa0097.jpg

stig t — 6. juni 2010, 21:43

Uanset hvad der skrives, så har jeg haft stor succes med denne model i mit gamle 900 l akvaium.

Grov filtersvamp. ca 20cm
japanmåtte 20 cm
Biobolde/kaldnes 20cm

I alt havde jeg 150 l filtermateriale

Slut evt. af med 10 cm fin filtersvamp, jeg har det ikke selv, men lidt afhængigt af filtrets størrelse, så kan det være nødvendigt.

Rensede grovfiltret en gang imellem ca. ½ år.
resten skulle stort set ikke renses.

Det virker og biobolde kørte i næsten rent vand.
Skiftede lidt vand hver anden måned, og Diskus der jo skulle være krævende fisk ynglede reglmæssigt, 😉

Har nu et 1900 l kørende efter næsten samme model, men det har kun kørt nogle få måneder, så ved endnu ikke hvor driftssikkert det er .

lindgren87 — 6. juni 2010, 21:48

Yep, og forandring fryder. Og hvis bare det kører er det jo bare lækkert 🙂 . Ville også blot tilføje hvordan det "Normalt" laves. Og at jeg vil holde mig til den da den virker og er gennemtestet af mange 😎.
Men ok, hvis også du havde 150L filter, så kunne du jo næsten have filtreret over hvad som helst 😛 - forstå mig ret

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.