Hvor store er ungerne?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

YoghurtSlaven — 29. maj 2010, 22:34

Hej derude!
I formiddags så jeg, at min orange platy (kan ikke huske det specifikke artsnavn) var meget tyk og havde en sort prik ved gattet, som jeg har har læst i min akvariebog betyder at fisken er meget tæt på at føde. Desværre var jeg nød til at tage afsted, da jeg havde en aftale og da jeg kom hjem her til aften var min platy ganske rigtig blevet helt slank igen.

Mine spørgsmål er så:
Hvor store er platy unger når de bliver født? Kan jeg se dem med det blotte øje? Og hvor mange får de egentlig af gangen?

En af mine hawaii platyer har fået unger og to har overlevet og er pt. en lille centimeter. De er så skønne 🙂 Da jeg spottede dem første gang var de ikke mere en 2-3 mm store. Er desværre bange for at ungerne nu her, er blevet spist..

Mvh Tanya

AquaFanatic — 30. maj 2010, 00:08

prøv at se det sidste indlæg her http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1105070 😉
5mm eller ½ cm 😀

YoghurtSlaven — 30. maj 2010, 13:15

Okay, men jeg synes bare ikke jeg kan spotte yngel i 5 mm størrelse. 5 mm er jo osse pænt stort, når man tænker på moderens størrelse.

Hvor befinder ynglen sig, lige efter fødsel? Nogen siger toppen af akvariet..?

AquaFanatic — 30. maj 2010, 13:37

Nu holder jeg ikke selv Platy´er, men Guppy´er. De skulle vist være meget ens hvad angår yngel.

Guppy yngel holder sig i vandoverfladen og mellem planter. Så har du godt med planter i akvariet så ta en kigger mellem dem, så bur de du nok kunne finde nogen. Hvis de ikke er blevet ædt *skeptisk*

likis — 3. juni 2010, 20:11

Platy yngel klynger sig til bunden det første stykke tid, men der gemmer de sig os godt...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.