Flytning af gubby og platy yngel? :)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

SophieK — 29. maj 2010, 17:52

Hej! 🙂

Jeg har i øjeblikket 6 platyer samt 2 gubby yngel gående i min rugekasse i mit 54 l. akvarie. Men da jeg har set min veninde holde hendes yngel i en bowle med et lille filter, tænkte jeg at jeg ville gøre det samme 😉
Planen er at de skal flyttes til en lille 5 l. bowle med et lille bundfilter eller en iltsten, men hvad siger de små unger til sådan en flytning? Kan de klare skiftet fra det 25 grader varme vand? Nogle af ungerne er et par uger gamle, mens andre kun er et par dage.

Hilsen Sophie 😉

jery — 29. maj 2010, 18:06

De plejer at være nogle hårdføre små bæster, så flyt dem bare. De skal selvfølgelig vænnes til den ændrede temperatur, som du ville gøre, når du sætter nye fisk i.

SophieK — 30. maj 2010, 15:02

Okay tak for det 😉

FruHansen — 30. maj 2010, 16:54

Hej

Hvordan ser du egentlig forskel på gubby og platy yngel? Vi har nemlig også fået unger og jeg er i tvivl om hvad art det er? *rødmer*

Tak! 😉

Frederik Thomsen — 30. maj 2010, 16:58

Hey Fruhansen.
`Normalt er platy orange selvom de er meget små og guppy yngel er nærmest gennemsigtge men får farven et par uger senere

FruHansen — 30. maj 2010, 17:02

Hej Frederik

Tusind tak - så er det gubby-unger vi har fået! 😀

God weekend!

Frederik Thomsen — 31. maj 2010, 07:52

Velbekomme OG mange gange tillykke:D

SophieK — 31. maj 2010, 14:45

#6: Ja tillykke med de små unger 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.