Indianer *******?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lotus — 4. maj 2010, 15:57
Engang havde vi i vores akvarie en meget flot fisk, den hed et eller andet med indianer, men det er ikke indianerplatyen.
Fisken var forholdsvis lille, ikke mere end 4 cm. Med meget stærke orange, røde og gule farver, med en sort kant på rygfinnen.
Jeg mener vores dyrehandel sagde indianer cichlide, men mener der opstod noget usikkerhed om dette var rigtigt. Det er mange år siden nu, og har desværre ingen billeder af den. øv øv. Har heller aldrig set den hos nogle akvarieforhandlere siden.
Jeg har lagt et billede ind af Apistogramma juruensis, som skulle være en indianer cichlide, men jeg husker bare farverne som beskrævet tidligere, og mene ikke der var noget blåt i dem vi havde.
Er der nogen der kan bekræfte at dette er en indianer cichlide, eller evt. ved om der er andre fisk der passer på min beskrivelse.
Formen på denne fisk jeg har lagt ind passer 100 % på den vi engang havde.
På forhånd tak.
kim m — 4. maj 2010, 16:01
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.