Er siden død ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
JAGGER — 27. april 2010, 02:24
Mit første indtryk var JUUUUU HUUUUUUU... endelig noget godt for os med krybdyr osse....😀
Yes terrarieside i stil med Cichlids.dk, kan det blive bedre ???
Øøøøøh, JA det kunne det så........🙁
Efter 2 min. surfing på siden finder man ud af at Køb-Salg-Bytte henviser til Cichlids og Akvariesiden
Supernederen, når det var krybdyr og terrarier man kiggede efter. 🙁
Beskrivelser: er om fisk ??? de tørre sku' nok ud i et ørkenterrarie *uhh*
Ikke noget der hedder Bruger TERRARIER *blink*
DET må sige at ha' været en skuffelse af de større indtil videre, *skeptisk*
Nu må jeg så spørge... Er siden død, eller bare ikke startet ordenligt op endnu ?
Håber virkelig den kommer rigtig i gang snart !!!!
JAGGER
Villads — 27. april 2010, 07:19
Lilli — 27. april 2010, 08:24
Akvarie West — 27. april 2010, 08:45
Det der mangler er den selvforstærkende virkning af tilgang af nye aktive skrivelystne brugere.
Fiskebeskrivelserne forsvinder vel fra siden, så snart der kommer gang i beskrivelserne af krybdyr. Gruppeindeling ol.
Fordelen ved Terrariesiden.dk er at den ikke er ejet af en handlende i branchen, som f.eks. star-reptiles.dk. Men der mangler klart "kød" på siden pt.
Lilli — 27. april 2010, 10:39
Jeg bruger selv krybdyrsforum.dk der hverken er ejet af handlende i branchen eller underlagt en bestyrelse.
jery — 27. april 2010, 13:18
Blev oprettet pga. brugerønsker.
Lilli — 27. april 2010, 13:31
SogneprQsten — 3. maj 2010, 12:25
Der bliver arbejdet på diverse beskrivelser osv.
Der kommer kun annoncer ved at folk opretter dem.
Der kommer kun gang i siden ved at i bruger den.
Det er jo selvfølgelig sådan at vi i starten med den begrænsede bruger mængde har svært ved at dække alle grene af hobbyen.
Dette betyder dog ikke at spørgsmål ikke skal stille, nej stil dem hellere skulle der være et der ikke kunne besvares, kan vi helt sikkert henvise til en person som kan.
Jo flere bruger vi får jo breder område dækker vi.
Denne side mener jeg ikke vi hobbyister skal se som konkurrence til de sider vi ellers bruger, men se det som endnu en formidlingspost af god viden.
Denne side ligger sig op af helt nye og mindre erfarne bruger fra akvarieverden (selvfølgelig er der også erfarne brugere men mit gennerelle indtryk er således).
Som manglede et sted med tilsvarende rammer (som
de havde fra AS), og det kan nu tilbydes.
Så istedet for at vælge fra, så vælg da siden til og hjælp med at få spredt god viden til folk.
Vi har jo et fælles problem i akvatieverden og terrarieverden, mis informationer er der massere af.
Lilli — 3. maj 2010, 14:24
Min problematik er nu mest at jeg allerede har 3 krybdyrs sider, 2 fiske sider, 2 dykkerforummer og adskillige andre sider der dagligt frekventeres, både salgs og nyheds hjemmesider. Jeg syntes det er ærgeligt at smøre viden og spørgsmål om samme emne ud på flere sider end højst nødvændigt, når der nu er velfungerende og opdaterede forummer allerede. Derudover vil jeg gerne kunne følge med, og jeg har f.eks endnu ikke været inde og tjekke terrariesiden.dk siden jeg var der inde den første gang. Når det er sagt er det helt sikkert at en søster side til akvariesiden måske kan trække flere akvarister der gerne vil udvide hobbyen med sumpskildpadder. Og som der er inde på tidligere i tråden er det altid godt med flere sider da især de andre krybdyrs forummer kan være begrænsede af dem der står for dem.
Ja, der er rigeligt med misinformation, og jeg da jeg er lidt på udebane med f.eks akvarieplanter er det super med et par gode forums at vælge imellem.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.