Ancistrus æg efter et døgn..
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
lola44 — 5. april 2010, 04:38
Historien er, at vi er ved at opstarte en mallereol i samarbejde med en kammerat, han har et par halvstore ancistrus gående i hans akvarie, en er en ikke så stor han, men med et meget stort flot skæg.
Vi har 7 stk i forskellige størelser, i et akvarie har vi 4 stk, en sikker han og en sikker hun, dem vil vi gerne have parret, en lille på 5cm og en på 9 cm, som vi var meget i tvivl om, da den først fik to stk skæg for et par mdr siden, et andet akvarie har vi en på ca 6-7 cm, som vi håbede på var en hun, den har ikke gået sammen med andre artsfælder siden den var 3 1/2cm.
Fredag aften flytter vi den lille sikre han, den lille vi håber er en hun og den store vi ikke vidste hvad var sammen i reolen, et døgn senere er der en pæn klump æg i en hule og den store der var tvivl om er en han.
Vores spørgsmål er: skal de normalt ikke gå sammen lidt tid, før hunnen danner rogn?, det undre os meget da hunnen har gået "alene".
Er der nogen der hurtigt kan remse op hvor lang tid der går før de klækker, inden de forlader hulen og hvornår de har opbrugt deres blommesæk?
suba26 — 5. april 2010, 08:30
as — 5. april 2010, 10:53
SÅ vupti hun smed æg eller jeg kan ikke se nogen i den hule men er nu sikker på de er der for ellers er det bare ham der tror han vogter æg 😛
Men vand skifte osv kan gøre de bliver helt vilde og kommer i gang med æg 😎
suba26 — 5. april 2010, 11:04
mulledk5953 — 5. april 2010, 11:36
Den skal jeg sørme prøve at bruge hos lillemor....lol
as — 5. april 2010, 11:44
lola44 — 7. april 2010, 15:08
Men vi forstår ikke, hvorfor æggene hos de alm ancistrus ikke er klækket endnu, læste et sted at der ville gå 2-3 døgn og de er gået, alle de æg vi kan se er pænt gul/orange.
Er der nogen der ved hvor lang tid der går før de klækker?
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.