2 stk yngel fra black molly ? :/
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Floopah — 4. april 2010, 14:09
Jeg startede et yngle akvarie op for 1½ mdrs. tid siden.
Jeg har 3 hunner og 1 han. har også haft en som var med rovn og som blev tynd igen efter et måneds tid, men kunne kun se 2 unger ? Og efter nogle dage er der kun 1 tilbage .
Troede bare at black mollyer fik flere unger en lige 2 af gangen ?
Eller er det mig som har opfattet noget andet ?
Hvad plejer i at gøre ? Altså kan det være fordi mine mollyer har spist dem alle sammen ? Hvis de har , hvad gør jeg så for at undgå det ? For aner ikke hvordan jeg kan se på mine mollyer hvornår de skal føde, så kan jo ikke rigtig finde ud af hvornår jeg skal smide dem i en fødekasse,
Har masser af planter og flydeplanter osv ,det er ingen problem for dem at gemme sig.
Så er det fordi at mollyer kun får meget få unger eller hvad er det ?
Prik — 5. april 2010, 11:58
Bruger #372821 — 5. april 2010, 12:12
Floopah — 5. april 2010, 17:01
Det er lidt irriterende når man prøver på at få så meget som mulig at der kun kommer 2 af gangen ...
kheller — 5. april 2010, 17:11
Du kan også, når du kan se, at hun er lige op over (og med lidt erfaring bliver man ret skarp til at se det)komme hende i en fødekasse, hvor bunden er klippet ud. Så drysser ungerne ned i akvariet og kommer ikke til at svømme op til hende igen. Det gjorde jeg med succes, da jeg kun havde et 11 liters til yngleakvarie.
Floopah — 5. april 2010, 19:30
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.