HJælp !!! mine platyer hænger i overfladen !!! Hjælp !!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

lovemollyer<3 — 4. april 2010, 13:28

Nogen af mine platyer hænger hele tiden i overfladen...
Det gør min han platy også.. Han gnupper sig nogen gange op af en plante....

Mit akvarie er 54 liter
Tempareturen er på 25
Ph: 8.0
Mine fisk fodres 3 gange dagligt
Der kom de første fisk i i går

Hvad gør jeg 🙁 ? Hjælp hurtigt !

På forhold tak 😉

perhe — 4. april 2010, 13:44

kunne tyde på iltmangel? og hvis de klør sig meget ,kunne det godt være parasitter,som skal behandles med medicin

Midtjylland — 4. april 2010, 13:47

# 1

Sørger du for at skifte vand en gang om ugen? Det kan løse de fleste problemer. Det lyder også til at du måske fodrer alt for meget. En gang om dagen, hvad de kan spise i løbet af 4-5 minutter, er rigeligt.

Kører dit filter som det skal? Er der ordentlig gennemstrømning i vandet? Hvis ikke kan der være for mange fisk i forhold til hvor meget ilt der er tilgængeligt.

lovemollyer<3 — 4. april 2010, 13:57

alt er ordnet 😀.
Det viste sig vist at pumpen ikke lavet en ordenlig cirkulation i vandet.
Vi har nu drejet den så det cirkulere godt 😛
og fiskene har det supert 😉

lovemollyer<3 — 4. april 2010, 14:22

Platy Hannen går en gang imellem op til overfladen og ligger helt stille... (ikke Død)
Han snapper ikke efter vejret.. ligger bare stille..
Hviler han sig bare?

Midtjylland — 4. april 2010, 14:33

Hvis han hviler sig på siden, ville jeg være bekymret, ellers ikke. Det er hårdt at svømme rundt hele dagen.

netravn — 4. april 2010, 14:37

Du skriver at der først kom fisk i i går, så jeg går ud fra at det er et nyopstartet akvarium - i så fald er det sikkert ikke ordentligt "indkørt" ift. bakteriekultur i pumpe og bundlag. Muligvis er vandet for belastet - et vandskifte på 50% ville i hvert fald ikke skade!

lovemollyer<3 — 4. april 2010, 14:56

#6
Godt Pyha he he 🙂
Han ligger ikke på siden men normalt 😛 Ja så han må vel hvile sig efter en hård svømme dag 😉

Kviller — 4. april 2010, 15:15

Det kunne nu godt tyde på at du har haft for lidt cirkulation i overflade vandet, men det kan jeg læse at du har fået løst, så det er godt det problem er klart. Hvor mange fisk har du puttet i på en gang og er akvariet ny-opstartet? Hvis du har belastet akvariet meget til at starte med, så er det en god idé at lave vandskifte og du skal bestemt ikke fodre 3 gange om dagen i et nyopstartet akvarium.

Det er specielt vigtigt i opstarten at man ikke fodre for meget, da det meget let kan vælte hele systemet. Det rådes normalt at man ikke smider fisk i før efter et stykke tid og det er også en ganske god regel, men jo mindre du kan nøjes med at fodre, jo før kan man putte fiskene i efter min overbevisning.

Så skift lidt vand og hold så godt igen med foderet her i starten, en gang om dagen max og ikke særlig meget, det skal ikke være mere end de kan spise på 1-2 minutter og der sker absolut intet ved at du springer en dag over og kun fodre hver anden dag i starten.

lovemollyer<3 — 4. april 2010, 15:45

Ok fodre ikke mere i dag og fodre kun 1 gang imorgen *rødmer*
Har kun 4 platyer og 1 kampfisk gående:|

lovemollyer<3 — 4. april 2010, 16:12

Den svømmer glad rundt igen 😀
det viste sig at den hvilede sig XD
den har udforsket akvariet hele natten he he 😛

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.