Akvarie fotografering

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Steffenhn — 29. marts 2010, 20:45

Ja, så blev det endelig min tid til at få et ordenligt kamera, nemlig et Canon EOS 1000. Jeg bruger en standard linse, nemlig en 18-55mm. Jeg har de sidste par dage skudt et par billeder på AV indstillingen med ISO 1600 samt en blænde på 4,0 - 5,0.

Det blev til følgende billeder som jeg fandt gode:



Billederne er ikke beskæret, men resizet ned til lidt mere medgørlige størrelser 😀

Hvad syntes i og hvad kan jeg gøre bedre? Evt. andre indstillinger, gode råd tager jeg MEGET gerne imod, ris er også velkommen 😛

Vicks — 29. marts 2010, 21:18

Rigtig flot!

Især billedet af din malle er imponerende, den ringe mængde lys taget i betragtning.
Hvis dine fis er til at fange kan du med fordel prøve dig frem med lidt højere blænde og dermed kunne gengive hele fisken skarpt - eksempelvis billede 2 der fremviser fisken flot forrest, men en anelse sløret bag til.

I øvrigt er det blot at prøve sig frem. Selv ejer jeg kamera-udstyr for langt over 20.000, men til gengæld er mit akvarium spritnyt og jeg har kun forsøgt mig i 10 minutters tid idag, hvilket giver mig resultater der slet ikke kan matche dine 🙂
Så det hele handler om at prøve og prøve! Flotte billeder under alle omstændigheder.

I øvrigt - er det en apistogramma af en art du har gående på billede 2 og 4?

p4350 — 29. marts 2010, 21:35

#2 - det er Kribensis / Pelvicachromis pulcher der er på billede 2 og 4

#1 - rigtig flotte billeder.

Steffenhn — 29. marts 2010, 21:42

Jeps, som #3 nævner er det en Kribensis 🙂

Jamen jeg siger da mange tak for de gode ord. Jeg vil prøve at gå lidt op i blænde og se om jeg kan få nogle gode resultater. Jeg mener stadig at mine billeder kunne blive en anelse mere skarpe, men øvelse gør jo mester 😎

KimJ — 29. marts 2010, 22:12

Den korrekte term her, er at gå ned i blænde 😉

Et højere tal, betyder en mindre åbning. Problemet ved at blænde ned, er at lukkertiden bliver længere (et blændetrin fordobler lukkerens åbningstid).

Billederne er efter min mening rigtig gode, ikke mindst på baggrund af den belysning der har været til rådighed (jeg formoder at det er "normal" ferskvandsbelysning)med en usædvanlig skarphed.

Vil Man vide mere om den tekniske side af akvariefotografering, kan denne spritnye artikel måske hjælpe:
http://saltvandssiden.akvariefisk.dk/article/show/?Article=1538

Steffenhn — 29. marts 2010, 22:33

Jeg læste lige din artikel KimJ, den er faktisk ret nyttig og nem at forstå for sådan en amatør som mig 😛

Godt med lidt hjælp udefra! Men efter at have læst din artikel, er jeg da kommet frem til at det jeg gør, ser ud til at være rigtigt. Jeg vil prøve at lege lidt med blænde samt sætte ISO ned til 800, bare for at se forskellen og om mine billeder blive bedre eller dårligere.

Det er jo altid godt at kende sit kamera på godt og ondt 🙂

Det er virkelig fedt at lege med et kamera som er langt bedre end hvad jeg er vandt til. Endnu en fed side af akvarie hobbyen 😎

Villads — 30. marts 2010, 04:05

Tillykke med dit nye kamera Steffen, og tillykke med dine første billeder.
De er fine og viser at du har talent for akvariefotografering.

rule — 30. marts 2010, 08:26

hva har man get for sådan et kamera overvejer selv at investere i et og sikke flotte billeder du kan ta med dit.

Steffenhn — 30. marts 2010, 10:14

Mange tak for de fine ord Villads.

#8 - Jeg købte dette kit: http://www.pricerunner.dk/pl/29-1167816/Digitalkameraer/Canon-EOS-1000D-Black-18-55mm-75-300mm-Lens-Kit-Sammenlign-Priser

Bruger I egentlig et stativ når i fotograferer i jeres akvarier ?

p4350 — 30. marts 2010, 10:37

#9 - stativ er vel så meget sagt. - jeg bruger en bar-stol med en børnestol ovenpå eller to bar-stole ovenpå hinanden, alt efter hvilket akvarie der skal tages billeder af 😛 men det er lige indtil jeg får taget mig sammen til at købe et stativ.

Villads — 30. marts 2010, 15:36

Jeg bruger ikke stativ. Fisken svømmer jo rundt i alle vandlag og ikke bare der hvor du peger med et fastlåst kamera.

Villads — 30. marts 2010, 15:39

Her kan du se pris kun med standart objektiv.
http://www.elgiganten.dk/product/foto-video/spejlrefleks/EOS1000DDCKIT/canon-eos-1000ddc-kit

Vicks — 30. marts 2010, 18:32

En højere blænde kan nu gøre mange rigtig gode ting for et close-up billede af en fisk 😉
Det kan gøre at fisken bliver skarp hele vejen og ikke kun den forreste del. Det svære kan så blive at få en hurtig nok lukkertid og kan bedst lykkes hvis fisken "står stille".

Men det er primært et spørgsmål om at prøve sig frem hele vejen igennem.
Jeg synes som sagt at det er nogle super billeder!

birkesholm — 30. marts 2010, 18:41

jeg bruger stativ nogle gange og det kan godt tag langtid før man får et godt billede da de jo som villads sige svømmer rundt

hvis man køber et godt stativ kan man jo dreje det op og ned uden at der er slør og uden at det hakker, så kan man jo dreje det efter der hvor fisken er

Steffenhn — 30. marts 2010, 19:15

Tror jeg hopper over det stativ, det er nu heller ikke fordi jeg har problemer med at holde kameraet nogle lunde stille. 😛

Jeg vil prøve at lege lidt med en højere blænde i aften og se hvad jeg kan få ud af det 😎

Vicks — 31. marts 2010, 00:15

Hvilket et af de objektiver du har købt med i dit start-kit bruger du til billederne Steffen?

Mit eget er et 70-200mm men med en irriterende naturlig zoom der tvinger mig til at gå laaangt væk fra akvariet. Og det bliver altså en anelse besværligt når nu det er RCS rejer og små hyperaktive sugemaller jeg har placeret i baljen her til at starte med 😀

Spørgsmålet er hvilket ønske jeg så skal forsøge at trumfe igennem for manden... Et nyt fint objektiv med macro speciale eller et meget større akvarium så jeg kan få stooore fisk som jeg kan fange med mit eksisterende... Hmm... jeg må lige i tænkeboks 😎

Nå men Steffen smid lige kunstværkerne ind når du får prøvet med det forskellige 🙂

Villads — 31. marts 2010, 00:38

Steffen skriver at han bruger standartobjektivet 18-55mm som også er godt til akvariefoto.
Her kan du se den jeg bruger som jeg synes er en tak bedre.

http://photoshop.dk/pi/Canon_EF_S_60_f_2_8_Macro_USM_375_274.aspx

Vicks — 31. marts 2010, 00:56

Argh det havde jeg overset Villads...
Lækkert macro objektiv du har der - jeg ville gerne have dette:

http://www.edbpriser.dk/Product/Details.aspx?pid=654028

Meeen, mine foto-opgaver har ikke særlig meget med macro at gøre, og så er det en lidt dyr hobby-investering.

Villads — 31. marts 2010, 05:22

Det ser også lækkert ud, men i praksis er det lidt for langt ligesom din teleZoom.

Den tæller for en 160mm tele på vores små amatørkameraer og det er lidt upraktisk.

Den på 60 mm tæller for en 96 mm og det er fint til det meste, og ellers er standartobjektivet faktisk godt nok til mange af os.

jf — 31. marts 2010, 11:07

[citat]Lækkert macro objektiv du har der - jeg ville gerne have dette...:
Meeen, mine foto-opgaver har ikke særlig meget med macro at gøre, og så er det en lidt dyr hobby-investering. [/citat]

100mm er en rigtig god brændvidde til akvariefotos og til meget andet makrosjov, som insekter, blomster, osv. Fordelen ved 100mm er at du får er rigtig god arbejdsafstand til til motivet, hvor det er nemmere at lægge lys, formindsker risioken for reflekser fra forruden og ikke mindst ikke skræmmer fiskene. Ved større fisk og interiør bruger man bare et normal objektiv.
Jeg har selv den "gamle" 100mm Canon, hvor vidt den nye er merprisen værd ved jeg ikke.

Dette billede er taget med et 100mm makro og det er beskåret en smule:

KimJ — 31. marts 2010, 11:49

Jeg bruger typisk det objektiv der tilfældigvis sidder på kameraet, når der sker noget spændende i baljen 😎

Diskussionen omkring brændvidde, afhænger jo meget af, hvilke forudsætninger man lægger til grund for valget; har man god plads foran akvariet, og en kraftig flash til rådighed (hvis man da ikke bruger det "naturlige" akvarielys) er en længere brændvidde ofte en god ting, da den, som Jan skriver, tillader en behagelig arbejds afstand, og også gør det lidt lettere at fange små motiver i store akvarier. Har man derimod ikke megen plads til rådighed, måske et flashsystem som ikke er så kraftigt, er en kortere brændvidde måske en nødvendighed.

Nedenstående billede, som er et 2 meter langt akvarium, som man ikke kan komme længere fra, end 120 cm, kan kun fotograferes i sin helhed, hvis man råder over et 12mm objektiv (på et DSLR med crop-faktor 1.5)

Villads — 31. marts 2010, 14:45

Det er også et skønt billed Jan. 🙂

Hvilken type censor har du i dit kamera? Hvilken cropfaktor?
Jeg har før oplevet at folk der anbefaler 100 mm macro har den store censor hvor en 100 mm netop er 100 mm og så svarer det jo til en 60 mm på de små censorer med cropfaktor 1,6.

Nu glemte jeg også at spørge Vicks om hendes kameratype. Hermed gjort. 🙂

Vicks — 1. april 2010, 01:25

Villads, jeg har et lettere forældet Canon 400D, som snart ikke rigtig kan mere. Det er mere reglen end undtagelsen at kortet ikke registrerer de billeder jeg tager *skeptisk*

Nå men det betyder at jeg har en crop-factor på 1.6.

Mit problem sidder i objektivet der giver mig mulighed for at komme cirka 1,5 meter væk fra mit motiv - udover den naturlige forlængelse der allerede er i objektivet da det er temmelig langt.
Men det ER købt til mine opgaver som primært består af at skyde heste og ryttere i høj fart og som hovedregel udendørs. Derudover udendørs portrætter, bryllupper, konfirmationer mm.

Alle macro-objektiver er altså det rene legetøj, men alligevel 😎 Det ville da være temmelig morsomt og især ved akvarie-fotos!

Villads — 2. april 2010, 03:42

Det er jo samme model som jeg bruger. Min er dog ikke forældet. 😉

Du skal lige se denne her. Det er sikkert den JF har.
http://www.befro.dk/shop/canon-ef-100mm-1977p.html

Den går ind til 31 cm så det er nok helt fint.
Du skal bare huske at på 31 cm afstand får du kun et billed af øjet og munden hvis det er store fisk du sigter på.
Hvad du får på 1 meters afstand må Jan svare på.

jf — 5. april 2010, 17:29

[citat]Hvad du får på 1 meters afstand må Jan svare på.[/citat]

Crop 1,6:
Objektiv - Distance - Billedstørrelse
100mm - 31cm - 23x15mm
100 mm - 100cm - 20x13cm
100 mm - 150cm - 31x21cm

Tallene er kun ca. angivelser.
Distancen er beregnet fra billedplan til motiv, altså ikke fra objektivfront til rude 😉

Villads — 5. april 2010, 21:28

Tak Jan.
Det er en god liste som vi kan henvise til fremover.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.